WÓJT GMINY GRÓDEK NAD DUNAJCEM PRZYPOMINA O MOŻLIWOŚCI WYMIANY KOTŁÓW WĘGLOWYCH NA KOTŁY GAZOWE LUB BIOMASĘ Z MOŻLIWOŚCIĄ UZYSKANIA DOTACJI DO WYSOKOŚCI 14 000 ZŁ
Treść
Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem informuje, że realizowany jest projekt pn. „Wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych ze spalających paliwa stałe na spalające biomasę lub wykorzystujące paliwa gazowe - na terenie Gminy Gródek nad Dunajcem - część II” Gminy Gródek nad Dunajcem dofinansowany ze środków RPO WM na lata 2014 – 2020, działanie 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza.
Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem informuje, że realizowany jest projekt pn. „Wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych ze spalających paliwa stałe na spalające biomasę lub wykorzystujące paliwa gazowe - na terenie Gminy Gródek nad Dunajcem - część II” Gminy Gródek nad Dunajcem dofinansowany ze środków RPO WM na lata 2014 – 2020, działanie 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza.
Projekt obejmuje działania związane z wymianą źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych spalających paliwa stałe na spalające biomasę lub wykorzystujące paliwa gazowe.
W ramach projektu przewiduje się wymianę 100 starych kotłów na paliwa stałe (kopciuchów) na 94 kotły gazowe i 6 kotłów na biomasę.
Zgodnie ze stanowiskiem Instytucji Zarządzającej RPO WM, aby zapewnić możliwość finansowego rozliczenia oraz zamknięcia programu operacyjnego, rzeczowa i finansowa realizacja projektu dofinansowanego w ramach RPO WM powinna się zakończyć najpóźniej do dnia 30 września 2023 r.
Realizacja projektu – składanie wniosków o udział w projekcie, podpisywanie umów z mieszkańcami, rozlicznie, kontrola - trwa do września 2023 roku. Z zastrzeżeniem, iż wskazany termin może ulec zmianie.
Zainteresowani mieszkańcy wymianą starych kotłów (tzw. kopciuchów), mogą składać deklarację/ankietę udziału w projekcie w terminie do 21 sierpnia 2023 roku w Urzędzie Gminy w Gródku nad Dunajcem (pokój nr 6).
Projekt realizowany w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego ma na celu redukcję zanieczyszczeń powietrza poprzez zmniejszenie stężenia pyłu PM 10 i PM 2,5 w atmosferze oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla.
Planowany harmonogram realizacji wymiany poszczególnych kotłów przez mieszkańców gminy:
- Złożenie deklaracji uczestnictwa w projekcie.
- Ocena energetyczna budynku przez firmę wskazaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, z ewentualną koniecznością docieplenia budynku nie spełniającego wymogu 150 kW/(m2*rok) powierzchni użytkowej budynku.
- Złożenie wniosku o udzielenie dotacji. Wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń.
Wnioskodawca ubiegający się o dotację zobowiązany jest do złożenia kompletnego wniosku wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami określonymi we wniosku. Wniosek należy złożyć przed wymianą istniejącego systemu ogrzewania, wskazując typ urządzenia, którego dotyczy.
- Udokumentowanie przez pracownika gminy dotychczasowego źródła (dokumentacja zdjęciowa+ protokół).
- Podpisanie umowy dotacji. Nie jest możliwe refundowanie poniesionych kosztów przed podpisaniem umowy dotacji pomiędzy gmina a wnioskodawcą.
- Realizacja wymiany kotła wraz z likwidacją starego kotła.
- Rozliczenie udzielonej dotacji przez wnioskodawców zgodnie z założeniami regulaminu. Warunkiem rozliczenia dotacji jest likwidacja dotychczasowego źródła ciepła. Nie jest możliwe udzielenie dotacji wymiany kotła gazowego na kocioł gazowy.
- Przekazanie środków na konto wnioskodawcy po uzyskaniu akceptacji wniosku o płatność i otrzymaniu środków.
- Kontrola z udokumentowaniem w postaci zdjęć wykonanej wymiany źródła ciepła oraz docieplenia budynku jeżeli taka konieczność wynikała z oceny energetycznej budynku.
Maksymalna kwota dofinansowania:
1) dofinansowanie na nowe urządzenie grzewcze, przy czym maksymalna wielkość dofinansowania będzie wynosiła:
- nie więcej niż 8 000,00 zł na kocioł w przypadku budynku jednorodzinnego,
2) dofinansowanie do instalacji wewnętrznej:
- maksymalnie do 6 000,00 zł w przypadku budynku jednorodzinnego.
Kotły na biomasę muszą być 5 klasy i spełniać wymagania ekoprojektu. Lista kotłów spełniających wymagania znajduje się na stronie: https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/
Jednocześnie przypominamy że kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów co najmniej klasy 3 według normy PN-EN 303-5:2012 musi zostać wymieniony do końca 2022 roku. Kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do końca 2026 roku. Kocioł klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012 spełniający wymagania ekoprojektu zainstalowany przed 1 lipca 2017 roku może być używany bezterminowo.
Więcej informacji na ten temat: https://gminagrodek.pl/pl/546/3567/uwaga--obowiazek-wymiany-starych-kotlow-na-paliwo-stale-do-konca-222-roku.html