Przejdź do stopki

WÓJT GMINY GRÓDEK NAD DUNAJCEM PRZYPOMINA O MOŻLIWOŚCI WYMIANY KOTŁÓW WĘGLOWYCH NA KOTŁY GAZOWE LUB BIOMASĘ Z MOŻLIWOŚCIĄ UZYSKANIA DOTACJI DO WYSOKOŚCI 14 000 ZŁ

Treść

Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem informuje, że realizowany jest projekt pn. „Wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych ze spalających paliwa stałe na spalające biomasę lub wykorzystujące paliwa gazowe - na terenie Gminy Gródek nad Dunajcem - część II” Gminy Gródek nad Dunajcem dofinansowany ze środków RPO WM na lata 2014 – 2020, działanie 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem informuje, że realizowany jest projekt pn. „Wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych ze spalających paliwa stałe na spalające biomasę lub wykorzystujące paliwa gazowe - na terenie Gminy Gródek nad Dunajcem - część II” Gminy Gródek nad Dunajcem dofinansowany ze środków RPO WM na lata 2014 – 2020, działanie 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Projekt obejmuje działania związane z wymianą źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych spalających paliwa stałe na spalające biomasę lub wykorzystujące paliwa gazowe.

W ramach projektu przewiduje się wymianę 100 starych kotłów na paliwa stałe (kopciuchów) na 94 kotły gazowe i 6 kotłów na biomasę.

Zgodnie ze stanowiskiem Instytucji Zarządzającej RPO WM, aby zapewnić możliwość finansowego rozliczenia oraz zamknięcia programu operacyjnego, rzeczowa i finansowa realizacja projektu dofinansowanego w ramach RPO WM powinna się zakończyć najpóźniej do dnia 30 września 2023 r.

Realizacja projektu – składanie wniosków o udział w projekcie, podpisywanie umów z mieszkańcami, rozlicznie, kontrola -  trwa do września 2023 roku. Z zastrzeżeniem, iż wskazany termin może ulec zmianie.

Zainteresowani mieszkańcy wymianą starych kotłów (tzw. kopciuchów), mogą składać deklarację/ankietę udziału w projekcie w terminie do 21 sierpnia 2023 roku w Urzędzie Gminy w Gródku nad Dunajcem (pokój nr 6).

Projekt realizowany w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego ma na celu redukcję zanieczyszczeń powietrza poprzez zmniejszenie stężenia pyłu PM 10 i PM 2,5 w atmosferze oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Planowany harmonogram realizacji wymiany poszczególnych kotłów przez mieszkańców gminy:

  1. Złożenie deklaracji uczestnictwa w projekcie.
  2. Ocena energetyczna budynku przez firmę wskazaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, z ewentualną koniecznością docieplenia budynku nie spełniającego wymogu 150 kW/(m2*rok) powierzchni użytkowej budynku.
  3. Złożenie wniosku o udzielenie dotacji. Wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń.

Wnioskodawca ubiegający się o dotację zobowiązany jest do złożenia kompletnego wniosku wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami określonymi we wniosku. Wniosek należy złożyć przed wymianą istniejącego systemu ogrzewania, wskazując typ urządzenia, którego dotyczy.

  1. Udokumentowanie przez pracownika gminy dotychczasowego źródła (dokumentacja zdjęciowa+ protokół).
  2. Podpisanie umowy dotacji. Nie jest możliwe refundowanie poniesionych kosztów przed podpisaniem umowy dotacji pomiędzy gmina a wnioskodawcą.
  3. Realizacja wymiany kotła wraz z likwidacją starego kotła.
  4. Rozliczenie udzielonej dotacji przez wnioskodawców zgodnie z założeniami regulaminu. Warunkiem rozliczenia dotacji jest likwidacja dotychczasowego źródła ciepła. Nie jest możliwe udzielenie dotacji wymiany kotła gazowego na kocioł gazowy.
  5. Przekazanie środków na konto wnioskodawcy po uzyskaniu akceptacji wniosku o płatność i otrzymaniu środków.
  6. Kontrola z udokumentowaniem w postaci zdjęć wykonanej wymiany źródła ciepła oraz docieplenia budynku jeżeli taka konieczność wynikała z oceny energetycznej budynku.

 

Maksymalna kwota dofinansowania:

1) dofinansowanie na nowe urządzenie grzewcze, przy czym maksymalna wielkość dofinansowania będzie wynosiła:

- nie więcej niż 8 000,00 zł na kocioł w przypadku budynku jednorodzinnego,

2) dofinansowanie do instalacji wewnętrznej:

- maksymalnie do 6 000,00 zł w przypadku budynku jednorodzinnego.

 

Kotły na biomasę muszą być 5 klasy i spełniać wymagania ekoprojektu. Lista kotłów spełniających wymagania znajduje się na stronie: https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

 

Jednocześnie przypominamy że kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów co najmniej klasy 3 według normy PN-EN 303-5:2012 musi zostać wymieniony do końca 2022 roku. Kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do końca 2026 roku. Kocioł klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012 spełniający wymagania ekoprojektu zainstalowany przed 1 lipca 2017 roku może być używany bezterminowo.

 

Więcej informacji na ten temat: https://gminagrodek.pl/pl/546/3567/uwaga--obowiazek-wymiany-starych-kotlow-na-paliwo-stale-do-konca-222-roku.html