Przejdź do stopki

Bartkowa-Posadowa

Treść

Dane liczbowe:

Liczba mieszkańców – 1 176

Powierzchnia – 1 078 ha

Przysiółki – Bębny, Stany, Podlas, Nowa Wieś,

 
Krótki opis miejscowości:

Bartkowa - Posadowa graniczy od południowo – wschodniej strony z miejscowością Podole-Górowa, z którą ma wspólną przeszłość, od zachodu z Rożnowem, od północy z Paleśnicą (gm. Zakliczyn) i wsią Bujne. Od północnego zachodu graniczy z Gródkiem nad Dunajcem i Przydonicą (przysiółek Glinik).

Nazwa wsi została formalnie uregulowana w 2009 roku. Bartkowa – Posadowa to połączone dwie osady: Bartkowa i Posadowa. Nazwa miejscowości pochodzi od dwóch nazwisk szlacheckich Bartkowskich i Posadowskich, którzy w poprzednich wiekach byli właścicielami tych ziem. Część miejscowości Bartkowa - Posadowa nazywała się w poprzednich wiekach Lubna, Barthcowska, Barthówka i Barthkowa. Właścicielami dzisiejszej Bartkowej Posadowej w 1570 roku byli w imieniu księżnej Ostrogskiej Posadowscy, herbu Bróg.

Bartkowa położona w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora, latem zapełnia się wczasowiczami. Tu obok miejscowości Gródek nad Dunajcem, znajdują się największe ośrodki wczasowe: „Bartek” i „Stalownik”. Zatoka Bartkowska na jeziorze jest obecnie miejscem dużej inwestycji mającej na celu powstrzymanie zamulania zbiornika wodnego oraz uatrakcyjnienie nadbrzeża. Posadowa położona jest nieco na uboczu względem jeziora, przy drodze wojewódzkiej Dąbrowa – Dąbrowa Tarnowska nr 975.

Bartkowa – Posadowa to wieś letniskowa, leżąca nad niewielką, spokojną zatoką Jeziora Rożnowskiego z plażą i łagodnym zejściem do linii brzegowej jeziora. Z uwagi na łagodne zejście do wody, stopniowe obniżanie się dna jeziora istnieją tu doskonałe warunki do kąpieli, do wędkarstwa oraz uprawiania sportów wodnych. Okoliczne lasy obfitują w jagody, grzyby i ciekawe trasy spacerowe oraz rowerowe. Tu też krzyżują się szlaki turystyczne: niebieski, czerwony i żółty prowadzące przez Pogórze Rożnowskie. Szlakiem niebieskim można dotrzeć przez Zbęk, Przydonicę, Bukowiec w którym znajduje się rezerwat ”Diabla dziura” z ostoją nietoperzy, aż do Ciężkowic i słynnego Skamieniałego Miasta, lub idąc w odwrotnym kierunku dotrzeć możemy nad rożnowską zaporę. Szlak czerwony prowadzi przez Bartkową, Gródek nad Dunajcem, Kobylnicę (582 m n.p.m.),Jelną, Klimkówkę do Nowy Sącza. Przy dobrej pogodzie wędrując szlakiem możemy podziwiać panoramę Tatr, taflę Jeziora Rożnowskiego, okoliczne wzgórza. Szlakiem żółtym w ciągu 3,35 godz. pokonując wzniesienia: Majdan, Ostryż dotrzemy do Jamnej słynącej z Sanktuarium Matki Boskiej Niezawodnej Nadziei i akademickiej bacówki.

Spokój, czystość dziewiczej przyrody i świeże powietrze oraz gościnni ludzie czynią Bartkową atrakcyjną turystycznie. Oprócz walorów widokowych, istnieje tu możliwość uprawiania sportów wodnych oraz wędkarstwa. W Bartkowej znajduje się przystań statku wycieczkowego okresowo pływającego po Jeziorze Rożnowskim i wypożyczalnie sprzętu pływającego.

 


To warto zobaczyć:

  • miejsca widokowe na jezioro i tatry na drodze Bartkowa –Posadowa

  • zatoka bartkowska

  • ścieżki rowerowe

  • skałki piaskowe