Przejdź do stopki

Sienna

Treść

Dane liczbowe:

Liczba mieszkańców – 449

Powierzchnia – 350 ha

Przysiółki – Berdychów, Łącztek, Wilkonosza, Folwark


Krótki opis miejscowości:

Pierwsza wzmianka o miejscowości Sienna pochodzi z XV w. kiedy to była  przysiółkiem Zbyszyc. W połowie XIX w. Sienna liczyła 33 domy i 243 mieszkańców. Nowa historia Siennej związana jest z powstaniem parafii, która była erygowana przez księdza biskupa Jana Stępę w 1950 roku. Budowa kościoła została zakończona w 1952 roku. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się  płaskorzeźba Wieczerzy Pańskiej oraz obraz św. Stanisława – biskupa męczennika – Patrona kościoła, a w bocznych obrazy Matki Bożej Pocieszenia i Serca Jezusa. Wieś położona jest na prawym wschodnim brzegu Jeziora Rożnowskiego. Historyczna nazwa wsi Szenna zamieniona została w 1538 roku na obecnie funkcjonującą nazwę: Sienna  tj. pochodząca od siana. Pod koniec XVII wieku Sienna była wsią szlachecką. Przed zalaniem jeziora we wsi było dużo zabudowań, w tym słynna karczma o nazwie „Bugaj”.

Po prawej stronie drogi wojewódzkiej nr 975 łączącej Nowy Sącz z Tarnowem biegnącej przez Sienną,  znajduje się  orzeł z białego kamienia ułożony przez robotników budujących drogę w 1935 roku. Przetrwał on pożogę wojenną dzięki ofiarności miejscowych harcerzy, którzy ukryli go pod warstwą darni. Dzisiejsza Sienna rozwinęła się po II wojnie światowej, po utworzeniu Jeziora Rożnowskiego i zalaniu niżej położonych obszarów.

Położenie Siennej nad Jeziorem Rożnowskim i potokiem Jelnianka, powoduje że jest często odwiedzana przez wędkarzy i letników. Wyżej położone tereny dają możliwość podziwiania  pięknych widoków jeziora i okolic.

W Siennej urodziła się i mieszkała przez wiele lat Irena Styczyńska (1923-2007) znany historyk Sądecczyzny, przewodnik turystyczny, Honorowy Obywatel Miasta Nowy Sącz.

Sławni ludzie pochodzący z Siennej:

Irena Styczyńska (1923-2007) – historyk Sądecczyzny

 


To warto zobaczyć:

  • kościół w Siennej

  • widoki na jezioro, Tatry ze szlaków pieszych i ścieżek rowerowych,