Przejdź do stopki

Gródek nad Dunajcem

Treść

Dane liczbowe:

Liczba mieszkańców – 770

Powierzchnia – 420 ha

Przysiółki – Skała, Koszarka, Kobyle, Dział. 

 


Krótki opis miejscowości:

Gródek nad Dunajcem to popularna miejscowość wypoczynkowa położona na Pogórzu Rożnowskim. Gródek nad Dunajcem powstał w XIV wieku z połączenia dwóch wsi - Gródek i Kobyle. Sama nazwa Gródek wywodzi się od jednego z grodów, zamków, których zadaniem była obrona doliny Dunajca. Zamek  ten w XIV wieku należał do trzech braci: Stanisława, Andrzeja i Jana ze Słupca. W 1410 roku jego właścicielem został arcybiskup Piotr z Kurowa. Grodzisko w odległych czasach, gdy przez Gródek wiódł bursztynowy szlak pełniło rolę strażnicy. Ruiny ówczesnego zamku znajdują się na wyspie Grodzisko  na Jeziorze Rożnowskim, zwaną „Małpią Wyspą” . Wcześniej było to wzgórze, które po  utworzeniu  sztucznego jeziora  na rzece Dunajec w 1942 roku stało się wyspą. Wyspa stanowi rezerwat ptactwa wodnego oraz znajduje się na niej stanowisko archeologiczne z okresu średniowiecza.

W okresie II wojny światowej na klifowym brzegu jeziora (Koszarka) Niemcy doceniając walory  widokowe Gródka  wybudowali  luksusową willę dla generalnego gubernatora GG Hansa Franka do dziś zwaną „Frankówką”. W 1944 roku partyzanci rozbili i spalili istniejący tam posterunek policji hitlerowskiej.

Gródek nad Dunajcem jest obecnie centrum gminy w którym znajduje się Urząd Gminy, Bank Spółdzielczy, Urząd Pocztowy, Zespół Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych, Gminny Ośrodek Kultury, Ośrodek Pomocy Społecznej, Ochotnicza Straż Pożarna, Centrum Formacyjno-Rekolekcyjne ARKA z wyjątkową architekturą, szereg punktów handlowych i gastronomicznych.
W okresie letnim Gródek nad Dunajcem staje się miejscowością wypoczynkową, w której turyści znajdują bazę noclegową o różnym standardzie. Jest miejscem, gdzie można znaleźć spokój, czystość  przyrody. Łagodne góry, rzeki, lasy, jezioro, plaże to atrakcyjne  miejsca do wędkowania, uprawiania sportów wodnych; żeglarstwa, kajakarstwa czy windsurfingu. Jednym słowem odpoczynku biernego i czynnego. Tu zaczynają się piesze szlaki turystyczne i rowerowe. Prowadzą one  przez tereny całej gminy, zapewniają wspaniałe widoki, które tworzą niepowtarzalne piękno krajobrazowe. Przez Gródek nad Dunajcem przebiega żółty szlak rowerowy tzw. winny szlak rowerowy.


Sławni ludzie pochodzący z Gródka nad Dunajcem:

BARBARA GORGOŃ-FLONT - ur. w 1936 roku w Kobyle Gródku; była saneczkarka, zawodniczka m.in. Dunajca Nowy Sącz; olimpijka (Innsbruck 1964), medalistka MŚ: III m. w jedynkach, Davos 1957, 5-krotna mistrzyni Polski w jedynkach i dwójkach w latach 50. Obecnie uznana malarka sądecka.

RYSZARD MIŁEK - ur. 1955 roku w Gródku nad Dunajcem; historyk sztuki (Katolicki Uniwersytet Lubelski), artysta plastyk specjalizujący się w malarstwie pastelowym, laureat wielu prestiżowych nagród, nauczyciel plastyki i wykładowca historii sztuki w Wyższej Szkole Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu, instruktor i trener kickboxingu.


To warto zobaczyć:

  • Małpia Wyspa,
  • cypel nad Jeziorem Rożnowskim
  • widok na Jezioro Rożnowskie z przysiółka Koszarka
  • droga krzyżowa w lesie przy zabudowaniach Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym „ARKA”