Przejdź do stopki

Jelna

Treść

Dane liczbowe:

Liczba mieszkańców – 725

Powierzchnia – 659 ha

Przysiółki – Działy, Niwy, Targowiska, Kawiory.

Miejscowość Jelna została podzielona na dwa sołectwa: Jelna oraz Jelna Działy.


Krótki opis miejscowości:

Nazwa miejscowości – pierwotnie „Jedlna” ma charakter topograficzny i pochodzi od jodeł, które najprawdopodobniej porastały okoliczne wzgórza. W źródłach historycznych spotykamy na przestrzeni wieków różne jej postacie tj. Iedlna, Jedlna, Gyedlna, Gedlna, Jedlna.

Jelna początkowo nie była samodzielną miejscowością. Stanowiła część parafii Zbyszyce lub część majątków ziemskich należących do m.in. rodów Kępińskich, Stadnickich, Głębockich.

Jelna jest miejscowością graniczącą z miejscowościami gminy Korzenna i Chełmiec, położona  nieco na uboczu, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych  nad Jeziorem Rożnowskim. Wieś ta to idealne miejsce dla turystów, którzy chcą odpocząć w ciszy i spokoju. Gościnni mieszkańcy, czyste powietrze, doskonałe tereny do jazdy na rowerach górskich, pieszych wędrówek  gwarantują znakomity wypoczynek. Rozległy teren o zróżnicowanym stopniu nachylenia (w pobliżu wsi wznoszą się szczyty Kobylnica (579 m n.p.m.) i Zawale (518 m.  n.p.m.),  dobre drogi dojazdowe, piękne miejsca widokowe, szlak turystyczny - czerwony (Gródek nad Dunajcem – Kobylnica - Jelna – Klimkówka – Nowy Sącz) o długości około 14,7 km - wszystko to stanowi o uroku wsi. Przez miejscowość przepływa  potok Jelnianka wpadający do Jeziora Rożnowskiego w sąsiedniej wsi Sienna, tworzący urocze wodospady, odsłaniający tarasy wodne i łupkowy układ skał. Przy odrobinie szczęścia na potoku można spotkać całą rodzinę dzikich kaczek.

O dawnej świetności miejscowości Jelnej – gospodarności i zamożności mieszkańców świadczą zabytki: spichlerz z 1827 roku i  młyn z XIX w. (dwukrotnie, częściowo spalił się i został odbudowany w roku 1899) położony nad małym stawem, w okresie wiosenno – jesiennym okolonym dywanem kwiatów. Obecnie jest on teraz nieczynny, ponieważ drewniane koło zepsuło się. W środku widać ślady pożaru, jaki strawił obiekt. Na belce widnieje data 1908, lecz nie do końca wiadomo, co ta data symbolizuje. Dawniej w okolicy znajdowało się aż siedem takich młynów.

W miejscowości znajduje się Zespół Szkół w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum, prężnie działający Zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej świętujący 20 lecie swojej działalności w 2011 roku.


Sławni ludzie pochodzący z Jelnej:

Jan Magiera -  kolarz, olimpijczyk z Tokio (1964) i Meksyku (1968)

 


To warto zobaczyć:

  • spichlerz i drewniany młyn,

  • łupkowy układ skał nad rzeką,

  • widoki na jezioro i Tatry ze szlaku pieszego w przysiółku Działy