Przejdź do stopki

Bujne

Treść

Dane liczbowe:

Liczba mieszkańców – 131

Powierzchnia – 243 ha

 


Krótki opis miejscowości:

Wieś Bujne znajduje się na Pogórzu Rożnowskim przy drodze wojewódzkiej 975 w obniżeniu grzbietu łączącego Majdan (518 m n.p.m.) z sąsiednim Ostryżem (447 m n.p.m.).

Miejscowość graniczy z wsiami: Bartkowa - Posadowa, Rożnów, Roztoka - Brzeziny oraz miejscowościami gminy Zakliczyn; Paleśnicą i Dzierżaninami. Powierzchnia wsi Bujne wynosi 2,43 km2, co stanowi ok. 2,75 % ogólnej powierzchni gminy. Liczba ludności to 131 osoby i jest to zaledwie 1,42 % wszystkich mieszkańców gminy. Bujne to najmniejsza wieś gminy zarówno obszarowo jak i pod względem zamieszkujących na jej terenie liczby osób.

Bujne leży w obszarze Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Ta maleńka miejscowość posiada wysokie walory przyrodnicze wynikające z lesistego krajobrazu oraz ekologicznie czystego terenu. Miejscowość zapewnia ciszę i spokój oraz wspaniałe tereny widokowe. Jest to idealne miejsce na spacery i wycieczki rowerowe z daleka od zgiełku miast.

Cechą wyróżniającą miejscowość Bujne jest krajobraz i środowisko naturalne. Bujne to malownicza wieś otoczona licznymi lasami, wzgórzami z przepięknymi widokami. Ważną zaletą Bujnego są ekosystemy leśne. Są to lasy mieszane z przewagą dębu, buka, graba, jodły i sosny. Runo zbiorowisk leśnych jest niezwykle bogate, często z dużym udziałem gatunków chronionych i rzadkich. Pełno tu kurek, rydzy, maślaków, kozaków, prawdziwków czy osiczaków. Prawdziwy raj dla grzybiarzy i amatorów leśnych skarbów, jako że oprócz grzybów rosną również maliny, czarne jagody i inne leśne smakołyki.

Na terenie wsi rosną gatunki roślin chronionych m.in. wawrzynek wilczełyko, skrzyp olbrzymi, parzydło leśne.

Krajobraz kulturowy wsi głównie tworzą kultywowane tradycje i obrzędy związane przede wszystkim z rokiem kościelnym. Wieś Bujne jest specyficzną miejscowością leżącą na pograniczu dwóch gmin należących do dwóch powiatów: nowosądeckiego i tarnowskiego. Mieszkańcy przynależą do trzech parafii: Podole, Dzierżaniny i Paleśnicy.

 


To warto zobaczyć:

  • Kapliczka Chrystusa Frasobliwego

  • Ścieżka rowerowa trasą widokową na jezioro i Tatry

  • Okoliczne lasy pełne grzybów