KONSULTACJE SPOŁECZNE DOTYCZĄCE ZMIANY W ZAKRESIE SPRZEDAŻY ALKOHOLU

W związku z nowymi regulacjami prawnymi dotyczącymi sprzedaży alkoholu, Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem uprzejmie informuje o możliwości składania uwag i wniosków dotyczących sprzedaży alkoholu bezpośrednio do Urzędu Gminy

W związku z nowymi regulacjami prawnymi dotyczącymi sprzedaży alkoholu,   Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem uprzejmie informuje o możliwości składania uwag  i wniosków dotyczących sprzedaży alkoholu bezpośrednio do Urzędu Gminy w Gródku nad Dunajcem  (drogą papierową lub elektroniczną). Opinie i wnioski w tej sprawie można składać do 15 sierpnia 2018 r.

9 marca weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o wychowaniu w Trzeźwości   i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. (Dz.U. 2018 poz. 310). W związku z tym Rada Gminy Gródek nad Dunajcem musi podjąć w terminie sześciu miesięcy od wejścia w życie ustawy, nowe uchwały określające maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy Gródek nad Dunajcem oraz zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Na podstawie znowelizowanych przepisów, Rada Gminy Gródek nad Dunajcem będzie mogła podjąć również uchwałę w sprawie ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Opinie i wnioski dotyczące sprzedaży alkoholu można składać w siedzibie (dziennik podawczy)  Urzędu Gminy Gródek nad Dunajcem 54, 33-318 Gródek nad Dunajcem, wysłać pocztą na powyższy adres lub w formie elektronicznej na adres e-mail: gmina@gminagrodek.pl, w terminie do 15 sierpnia 2018 r.

Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem wystąpi także do sołectw o wydanie opinii co do liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu na ich terenie. Analizowane aktualnie rozwiązania zakładają: ustalenie limitu zezwoleń odrębnie dla każdej kategorii i rodzaju zezwoleń, bez wprowadzenia odrębnego limitu dla sołectw. Na mocy nowych przepisów ww. ustawy  Rada Gminy Gródek nad Dunajcem zostaje zobowiązana do określenia liczby zezwoleń – odrębnie dla każdej kategorii napojów alkoholowych, tj. odrębnie dla zezwoleń na sprzedaż napojów o zawartości alkoholu do 4,5% oraz piwa,  pow. 4,5 % do 18 % z wyjątkiem piwa oraz powyżej 18 % – oddzielnie dla sprzedaży w placówkach handlowych i oddzielnie dla sprzedaży w lokalach gastronomicznych. Do tej pory limit dotyczył liczby punktów sprzedaży a nie liczby zezwoleń.

Wybór rozwiązań, które zostaną przedłożone Radzie Gminy Gródek nad Dunajcem zależny jest od przebiegu konsultacji oraz wyników ich analiz. Aktualnie limit punktów sprzedaży napojów przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży wynosi 18 punktów (lokale gastronomiczne), a limit punktów sprzedaży napojów przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży to 30 (placówki handlowe) na detaliczną sprzedaż alkoholu.