Śliwkowe specjały z Jelnej - podsumowanie projektu

W czwartek 14 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Jelnej odbyło się wydarzenie podsumowujące projekt „ Śliwkowe szkoły”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”...

W czwartek 14 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej w Jelnej odbyło się wydarzenie podsumowujące  projekt „ Śliwkowe szkoły”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”, a współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Na uroczystość przybyły  panie: Katarzyna Jasnos - prezes Stowarzyszenia na Śliwkowym Szlaku i  Renata Rybska członek zarządu  stowarzyszenia. Swoją obecność zaznaczyli również przedstawiciele rodziców, który przygotowali poczęstunek – potrawy ze śliwkami.

Hasłem  przewodnim tegorocznego przedsięwzięcia były „Śliwkowe specjały”, toteż na stołach królowały różnorodne ciasta, mięsa takie jak rolada z indyka i schab ze śliwką,  bigos, kasza ze śliwkami. Były także powidła, nutella ze śliwkami, kompot, ser podpuszczkowy ze śliwką, pyszne podpłomyki i  domowy wiejski chleb.

W ramach projektu, za realizację którego odpowiadały panie: Bernadeta Bogdanowicz i Irena Jewulska, zostały  przeprowadzone następujące działania:

1.  Zajęcia pt. „Śliwkowy szlak” z wykorzystaniem materiałów promocyjnych Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku”.
  2. Konkurs wiedzy na temat „Śliwkowego szlaku”.
  3. Konkurs na „Rodzinne ciasto ze śliwkami”.
  4. Konkurs na plakat reklamujący wartości odżywcze śliwek.
  5. Konkurs na folder reklamujący gminy z terenu Śliwkowego Szlaku.
  6. Warsztaty kulinarne: przygotowanie ciasteczek oraz pierogów ze śliwkami, które przeprowadziła pani Monika Sadłoń.
  7.  Cykl wycieczek do sadu w celu obserwacji zmian zachodzących na drzewach owocowych, zwłaszcza na śliwach.

Podczas uroczystości zostały wręczone dyplomy i nagrody w poszczególnych konkursach. Zaprezentowano także program artystyczny, na który składały się piosenki  wykonane przez młodsze dzieci szkoły w Jelnej oraz bajka satyryczna  pt. „Śliwkowy Kapturek”, przedstawiona przez artystów klas IV- VI.

Wyniki w poszczególnych konkursach przedstawiają się następująco:

Konkurs wiedzy „Śliwkowy szlak” został przeprowadzony w dwóch kategoriach: dzieci klas młodszych  (I-III) i starszych (IV-VII).

W kategorii klas młodszych nagrody otrzymali:

I miejsce – Mateusz Magiera

II miejsce – Julia Zychowicz

III miejsce – Jakub Jurkowski

W kategorii klas starszych:

I miejsce – Wiktoria Małek

II miejsce – Justyna Małek

III miejsce – Oskar Górowski

Konkurs na plakat reklamujący wartości odżywcze śliwek:

I miejsce – Dominika Zalewska

II miejsce – Martyna Zalewska

III miejsce – Dawid Małek

W konkursie tym przyznano  także cztery wyróżnienia, a nagrody otrzymali: Gabriela Górowska, Jakub Sadłoń, Justyna Małek i Marcin Górowski.

W konkursie na folder reklamujący gminy z terenu Śliwkowego Szlaku zostały przyznane tylko wyróżnienia. Otrzymali je:  Wiktoria Małek, Oskar Górowski i Marta Sadłoń.

Konkurs na „Rodzinne ciasto ze śliwkami” został rozstrzygnięty przed uroczystością podsumowującą projekt. Za najlepsze ciasto, jury w składzie: pani Katarzyna Jasnos, pani Renata Rybska, pani Monika Sadłoń  oraz  pan Ryszard Baziak, uznało ciasto pod nazwą „Niespodzianka” przygotowane przez panią Barbarę Świderską i jej córki Annę i Karolinę.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów kulinarnych oraz podsumowania wydarzenia.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”