Przejdź do stopki

Niecodzienne lekcje profilaktyki z sędzią Anną Marią Wesołowską

Treść

Jak nie wejść w konflikt z prawem? Kiedy mamy do czynienia z przestępstwem? Kto ponosi odpowiedzialność karną? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała sędzia Anna Maria Wesołowska, która 16 i 17 października 2017r gościła w Szkole Podstawowej w Gródku nad Dunajcem oraz w Rożnowie. Było to możliwe dzięki staraniom pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, głównie Pani Małgorzaty Rybskiej...

Jak nie wejść w konflikt z prawem? Kiedy mamy do czynienia z przestępstwem? Kto ponosi odpowiedzialność karną? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała sędzia Anna Maria Wesołowska, która 16 i 17 października 2017r gościła w Szkole Podstawowej w Gródku nad Dunajcem oraz w Rożnowie. Było to możliwe dzięki staraniom pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, głównie Pani Małgorzaty Rybskiej. Serdecznie dziękujemy!

Spotkanie zostało podzielone na 4 części: w pierwszym wzięły udział dzieci z klas: 0-IV, w drugim - starsi uczniowie -  nie tylko z Gródka nad Dunajcem i Rożnowa, ale też z okolicznych szkół: z Roztoki, Jelnej, Podola, Przydonicy, Siennej oraz Lipia. Trzecie, popołudniowe spotkanie było przeznaczone dla nauczycieli, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Zespołu Interdyscyplinarnego  Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, kuratorów, policji. W czwartym spotkaniu uczestniczyli rodzice.

Pani Sędzia rozpoczęła swoją prelekcję od stwierdzenia, że kocha dzieci i dlatego dokłada starań, by - w miarę swoich możliwości- uchronić młodego człowieka przed konfliktem z prawem. Wielokrotnie podkreśliła, że przyczyną niewłaściwych zachowań jest brak wiedzy na temat przepisów prawa. Zachęcała zatem do tworzenia w szkołach kącików prawnych, skrzynek korczakowskich,  do odwiedzania sądów i przyglądania sie rozprawom. Uświadomiła obecnych, gdzie żart przestaje nim być, gdzie istnieje granica między wykroczeniem a przestępstwem. Wiele uwagi poświęciła  konsekwencjom łamania prawa przez młodych ludzi. Opierając się na licznych przykładach ze swojej pracy zawodowej, omówiła m.in. następujące problemy: agresję słowną (przezywanie, wyśmiewanie), bicie, rozbój, demoralizację, grooming, cyberprzemoc, używki. Uczniowie  od kuchni poznali trudną pracę sędziego, mieli okazję obejrzeć togę i łańcuch. Na końcu przyszedł czas na zadawanie pytań, pamiątkowe zdjęcia i autografy.

Szkoły otrzymały poradniki  pt. „Bezpieczeństwo młodzieży”  autorstwa prelegentki wraz z autografem.

W pamięci uczestników na pewno pozostanie nie tylko filigranowa postać pani sędzi, ale przede wszystkim jej osobowość oraz cenne wskazówki, które zainicjowały refleksję nad własnym postępowaniem.

mgr Teresa Durałek