Przejdź do stopki

Turystyczno-rekreacyjne zagospodarowania cypla w Gródku nad Dunajcem… nowy pomysł na centrum Gródka nad Dunajcem

Treść

Trwają prace projektowe nad zagospodarowaniem centrum Gródka nad Dunajcem. Pracownia projektowa przygotowała wizualizację planowanego zagospodarowania przestrzeni w samym centrum miejscowości. Funkcja terenu ma zostać zachowana. Zmieni się za to standard obiektów oraz infrastruktury, a przede wszystkim to na co wszyscy od dawna zwracają uwagę… pojawić się ma strefa publiczna czyli ogólnodostępna przestrzeń gdzie będzie można swobodnie wejść...

Trwają prace projektowe nad zagospodarowaniem centrum Gródka nad Dunajcem. Pracownia projektowa przygotowała wizualizację planowanego zagospodarowania przestrzeni w samym centrum miejscowości. Funkcja terenu ma zostać zachowana. Zmieni się za to standard obiektów oraz infrastruktury, a przede wszystkim to na co wszyscy od dawna zwracają uwagę… pojawić się ma strefa publiczna czyli ogólnodostępna przestrzeń gdzie będzie można swobodnie wejść, spacerować, odpoczywać, obserwować przyrodę…Ale po kolei...

Program funkcjonalno-użytkowy inwestycji obejmuje kompleksowe zagospodarowanie terenów w obrębie tzw. Cypla w Gródku nad Dunajcem z podziałem na 3 etapy realizacji inwestycji, która podnosi standard obiektów budowalnych oraz infrastruktury, ale nie zmienia funkcji oraz przeznaczenia tych terenów.

I etap inwestycji obejmuje rozbudowę i przebudowę istniejącego budynku, w którym w chwili obecnie mieści się punkt pocztowy. W nowym rozbudowanym obiekcie oznaczonym jako Budynek A przewidziano pomieszczenia dla lokalu pocztowego (zachowanie dotychczasowej funkcji), a także punkt informacji turystycznej oraz dodatkowy lokal usługowo-handlowy z pełnym zapleczem administracyjnym. Na poddaszu znajdować się będą pomieszczenia administracyjne Gminnego Ośrodka Kultury z małą salą konferencyjną i tarasem oraz zapleczem socjalnym.

 W ramach I etapu przewidziano również zagospodarowanie terenu cypla poprzez:

- przebudowę zjazdu z drogi wojewódzkiej nr 975

- budowę zjazdów na plażę (pole namiotowe)

- modernizację nawierzchni alejki pieszej (deptaka, ciągu pieszego) wraz z budową na jego końcu platformy widokowej

- budowa oświetlenia terenu, obiektów małej architektury oraz ogrodzenie terenu cypla i wjazdów na plażę.

Zgodnie z przyjętymi założeniami alejka piesza wraz z platformą widokową stanowić będą przestrzeń ogólnodostępną (publiczną).

Etap II inwestycji obejmował będzie budowę obiektu oznaczonego jako Budynek B wraz z zagospodarowaniem terenu w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Budynek B ma powstać w miejsce istniejących obiektów gastronomicznych i usługowych, dlatego również w jego przypadku postanowiono zachować jego podstawowe przeznaczenie o charakterze handlowo-gastronomicznym.

Mieszkańcy Gminy oraz turyści zwracają uwagą na brak toalet i zaplecza socjalnego w sąsiedztwie terenów rekreacyjnych i wypoczynkowych, dlatego w poziomie przyziemia budynku przewidziano oprócz części handlowo-usługowej również zaplecze sanitarne, techniczne i magazynowe. Na parterze budynku dostępnego z poziomu drogi wojewódzkiej zaplanowano funkcję handlowo-usługową. Taras użytkowy nad parterem będzie nie tylko tarasem widokowym, ale również stanowić będzie uzupełnienie dla funkcji usługowej (szczególnie gastronomicznej). Taras zaprojektowano jako tzw. „dach zielony”, który dodatkowo zwiększy powierzchnię biologicznie czynną tego terenu.  Wysokość budynku B, oraz przeszklenie przewiązki między budynkami nie będzie ograniczać widoku na jezioro, jego obrzeża i wyspę z poziomu centrum miejscowości.

 

Etap III inwestycji obejmujący miejsca parkingowe planowany jest do realizacji w późniejszym okresie po zrealizowaniu etap I i II i jest odpowiedzią na coraz większy ruch turystyczny w Gródku nad Dunajcem i brak miejsc parkingowych.

Pomiędzy projektowanymi budynkami oraz polem namiotowym przeznaczono część terenu na urządzenie placów utwardzonych stanowiących przestrzeń publiczną służącą do organizacji koncertów, imprez plenerowych, konkursów, zabaw i wypoczynku (forma deptaka).

Przygotowywana inwestycja ma się wpisywać w już przygotowane przedsięwzięcia, na które Gmina uzyskała pozwolenia na budowę, a złożone wnioski o dofinansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej są w trakcie oceny. Projekty zagospodarowania terenów po rekultywacji brzegów jeziora w Bartkowej-Posadowej oraz terenów w Gródku nad Dunajcem w sąsiedztwie szkoły i oczyszczalni ścieków czekają na dofinansowanie. Całość ma wpisywać się w Plan Rozwoju Zbiornika Rożnowskiego opracowany dla Gminy Gródek nad Dunajcem, Łososina Dolna i Chełmiec, który obejmuje wiele przedsięwzięć publicznych oraz prywatnych inwestycji, które mają zmienić wizerunek obrzeży Jeziora Rożnowskiego. Jednym z takich przedsięwzięć ma być zagospodarowanie cypla, który chce zrealizować Gmina Gródek nad Dunajcem.
Zapraszamy do obejrzenia wizualizacji zagospodarowania terenu i budynków…