Wodociągi, stacja uzdatniania wody, kanalizacja i przydomowe oczyszczalnie ścieków

200Trzy wnioski o dofinansowanie inwestycji z zakresu gospodarki wodnościekowej ze środków Unii Europejskiej zostały złożone w grudniu 2016 roku przez Dunajec sp. Z o.o. i Gminę Gródek nad Dunajcem. Spółka „Dunajec” chce rozbudować sieć wodociągową i kanalizacyjną, a także zadbać o lepszą jakość wody poprzez budowę stacji uzdatniania wody, natomiast wnioski Urzędu Gminy obejmowały budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.

Pomimo zrealizowania w ostatnich latach olbrzymiego projektu z zakresu porządkowania gospodarki wodno-ściekowej w dalszym ciągu wiele nieruchomości na terenie nasze Gminy nie ma dostępu do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Dlatego też podjęto decyzję aby aplikować o kolejne środki na inwestycje w rozbudowę gminnego wodociągu i sieci kanalizacyjnych. Oprócz samych sieci postanowiono również wybudować stację uzdatniania wody, aby skutecznie zapobiegać zanieczyszczeniom wody na ujęciach i na sieci.

W grudniu 2016 roku gminna spółka komunalna „Dunajec” sp. z o.o. złożyła wniosek o środki w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, który obejmuje:

1. Budowę sieci wodociągowej Bartkowa Posadowa wraz z robotami towarzyszącymi
    i elementami uzbrojenia o całkowitej długości ok. 820,0 m.
  2. Budowę sieci wodociągowej Rożnów - Wiesiółka wraz z robotami towarzyszącymi
    i elementami uzbrojenia o całkowitej długości ok. 941,0 m.
  3. Budowę sieci wodociągowej Rożnów - Przy moście wraz z robotami towarzyszącymi, podwieszeniem do mostu oraz elementami uzbrojenia i bieżącej obsługi o całkowitej długości ok.  475,0m.
  4. Budowę sieci kanalizacyjnej Tropie i Roztoka Brzeziny wraz z robotami towarzyszącymi
    i elementami uzbrojenia o całkowitej długości ok. 2011,0 m.
  5. Budowę sieci wodociągowej o dł. ok. 355 m i kanalizacyjnej o dł. ok. 510 m (Rożnów ruiny) –
  6. Budowę sieci wodociągowej i wyposażenie -budowa Stacji Uzdatniania Wody (SUW).

Koszt całej inwestycji został oszacowany na kwotę ponad 3 mln zł netto, a zakładane dofinansowanie ze środków PROW 2014-2020 ma wynieść 63,63%.

Taki sam poziom dofinasowania mają szansę uzyskać wnioski złożone przez urząd gminy na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Również w ramach PROW 2014-2020 planowane jest wybudowanie 134 przydomowych oczyszczalni, które zapewnią właściwe zagospodarowanie ścieków w miejscach gdzie budowa sieci kanalizacyjnej nie jest możliwa. Wartość tej inwestycji to kwota blisko 2,0 mln zł netto.

Jeżeli wnioski uzyskają dofinansowanie to rozpoczęcie inwestycji planowana jest już pod koniec bieżącego roku.