Przejdź do stopki

Honorowi i Zasłużeni Obywatele Gminy Gródek nad Dunajcem

Treść

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Gródek nad Dunajcem, która odbyła się 30 listopada 2016r. w Centrum Formacyjno – Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej „Arka” 4 osoby otrzymały tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Gródek nad Dunajcem”, a 2 kapłanów pracujących na terenie gminy tytuły „Zasłużonego dla Gminy Gródek nad Dunajec”.

30 listopada br. w Centrum Formacyjno – Rekolekcyjnym  Diecezji Tarnowskiej „Arka” odbyła się uroczysta  sesja rady gminy, podczas której wręczono tytuły „Honorowego Obywatela Gminy Gródek nad Dunajcem” i „Zasłużony dla Gminy Gródek nad Dunajcem”.  Rada Gminy Gródek nad Dunajcem, na wniosek Wójta Gminy – Józefa Tobiasza, postanowiła uhonorować i docenić 6 wybitnych obywateli gminy za ich niezwykłą postawę, osiągnięcia i zasługi. W uroczystej sesji wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych w osobach Starosty Nowosądeckiego – Marka Pławiaka, Przewodniczącego Rady Powiatu – Zygmunta Parucha oraz radnego powiatowego – Mieczysława Kiełbasy, a także gość szczególny – ks. Biskup Władysław Bobowski – pierwszy Honorowy Obywatel Gminy Gródek nad Dunajcem.

Tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Gródek nad Dunajcem” otrzymali:

Siostra Ernesta Kazimiera Paruch - Misjonarka Świętej Rodziny, urodziła się w Rożnowie. Pracowała jako katechetka, ucząc dzieci i młodzież prawd wiary. W 1956 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny i rozpoczęła życie zakonne. Po odbytej formacji początkowej nadal pracowała w katechizacji. Nosiła w sercu pragnienie wyjazdu na misje do Afryki. W roku 1972 uczyła się języka angielskiego w Irlandii. Następnie, w roku 1973, wyjechała na upragnione misje do Zambii, gdzie zaczęły się spełniać jej marzenia pracy ewangelizacyjnej dla Chrystusa na Czarnym Lądzie. Pracuje już tam 43 lata, służąc ubogim swoją modlitwą i ofiarą życia. Posługiwała w Lusace, Kabwe, a obecnie przebywa w Kapiri Mposi, gdzie założyła i wybudowała szkołę dla sierot, która na dzień dzisiejszy liczy 1400 zambijskich uczniów. S. Ernesta Kazimiera Paruch została odznaczona w 2012r. przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, za zasługi i zaangażowanie w działalności społecznej, „Złotym Krzyżem Zasługi”.

Jan Magiera – urodził się w Jelnej i jest wybitnym sportowcem, kolarzem, dwukrotnym olimpijczykiem, trzykrotnym mistrzem Polski, specjalistą w jeździe indywidualnej na czas. Po zakończeniu kariery sportowej Pan Jan pracował jako asystent Wojciecha Walkiewicza z reprezentacją Polski, a w latach 1974-1981 w klubie Stomil Dębica. W 2000 r. Pan Jan Magiera został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2012 został uhonorowany przez Rowerową Akademię Królewską w Krakowie tytułem Króla Kolarstwa.

Stanisław Wolak - organista i dyrygent, mistrz, posiadający znaczący i uznany dorobek, a przy tym niezwykle skromny. Stanisław Wolak urodził się w Tropiu, jednak swoje życie związał z miastem Nowy Sącz, gdzie od 1971 roku jest organistą w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz dyrygentem założonego w tym samym roku chóru mieszanego. Oprócz codziennej pracy organisty i nauczyciela chóru. Największymi doświadczeniami artystycznymi i duchowymi założonego przez niego chóru były: udział w liturgii mszy świętej - Pasterce w Bazylice Św. Piotra w Rzymie odprawianej przez Jana Pawła II, koncert kolęd w Auli Pawła VI podczas spotkania opłatkowego Ojca Świętego z Polonią oraz śpiew w czasie mszy św. w Bazylice Św. Marka w Wenecji , a także śpiew na uroczystej Mszy Ekumenicznej w Fatimie w Portugalii oraz dwukrotnie śpiew na mszy świętej w Lourdes we Francji. Od roku 2000 dyrygowany przez Stanisława Wolaka chór współpracuje z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej.

Ksiądz Stanisław Kukla - pracę duszpasterską rozpoczął w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Podolu w 1963 roku, natomiast w latach 1972 - 1999 roku pełnił tam urząd proboszcza. Dzięki staraniom Księdza Prałata powstała parafia w Gródku na Dunajcem. W 1981 uzyskał on pozwolenie na budowę kościoła, a w 1983r. rozpoczęto jego budowę . Wybudowana została nowa plebania w Podolu oraz kaplica cmentarna przy cmentarzu parafialnym w Podolu. Ksiądz Prałat przeprowadzał konserwację zabytkowego kościoła w Podolu jak również przydrożnych kapliczek. Jest fundatorem sztandaru dla szkoły im. Jana Pawła II w Podolu-Górowej. Ksiądz Stanisław Kukla postrzegany jest jako kapłan wielkiego serca, a jednocześnie pogodny i wrażliwy człowiek. Cechuje go niezwykła skromność. Do dziś prowadzi gospodarstwo rolne, a wyprodukowanymi płodami rolnymi oraz mlekiem i miodem dzieli się z potrzebującymi mieszkańcami parafii. Pomimo sędziwego wieku Ksiądz Prałat promieniuje wręcz młodzieńczą żywotnością. Każdemu człowiekowi służy pomocą o każdej porze dnia i nocy. Wspomaga potrzebujących. Sponsoruje upominki dla uczestników organizowanego cyklicznie „Wieczoru św. Cecylii” oraz innych uroczystości szkolnych. Jako Kanonik Gremialny wchodzi w skład kapituły kolegiackiej p.w. Św. Wawrzyńca w Wojniczu. Dla wszystkich pokoleń jest wzorem do naśladowania.

Tytuł „Zasłużonego dla Gminy Gródek nad Dunajcem” został nadany dwóm kapłanom pracującym na terenie naszej gminy:

Ksiądz Stanisław Pietrzak -  jest proboszczem Parafii w Tropiu od 1980 r. Od tego czasu z dużą determinacją zrealizował szereg inicjatyw na rzecz rozwoju Sanktuarium Świętych Pustelników Świerada i Benedykta oraz rozwijania i promowania kultu św. Świerada. Opracował m. in. automatyczny przewodnik magnetofonowy, wprowadził stałe nabożeństwa ku czci św. Świerada, wykonał Kalwarię Polskich Świętych, czyli obrazy Drogi Krzyżowej oraz opisy. Ponadto ks. Stanisław nawiązał braterskie kontakty z ośrodkami kultu św. Świerada za granicą. Do Tropia przybywają pielgrzymki z Węgier i Czech. Ks. Stanisław dzięki swoim działaniom przyczynia się także do promowania walorów turystycznych Gminy Gródek nad Dunajcem.

Ks. Janusz Szczypka - od 1994 r. jest proboszczem Parafii w Przydonicy i opiekuje się Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej. Poświęca się szerzeniu kultu Matki Bożej, jednocząc wiernych z innych parafii. Podjął się budowy nowego kościoła, 15 letnie prace zostały ukończone w 2011 roku. Przybywający tutaj pielgrzymi mogą uczestniczyć w spotkaniach dla nauczycieli z okazji odpustu św. Jana Kantego i nabożeństwach Dróżek Różańcowych odprawianych w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Ks. Prałat jest także organizatorem – cyklicznych już – pielgrzymek dla sołtysów ziemi sądecki i tarnowskiej. Jest współzałożycielem OSP w Przydonicy. Ks. Janusz Szczypka został odznaczony tytułami: Sądeczanin roku – 2004, Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej – 2015 rok. Ks. Janusz Szczypka rozwinął kult Matki Bożej Przydonickiej zarówno w regionie, jak i w całym kraju, promując dzięki temu również walory turystyczne naszej gminy.

Uroczysta sesja została uświetniona występem artystycznym uczniów Zespołu Szkół w Jelnej oraz nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Rożnowie.  

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

(fot. M. Olszowska oraz GOK Gródek nad Dunajcem).