RUSZA BUDOWA MOSTU DO SZKOŁY W PRZYDONICY

Ponad 517 tys . zł będzie kosztował nowy most w Przydonicy w kierunku szkoły. Zdaniem ekspertów stary most uszkodzony podczas powodzi nie nadawał się już do remontu, dlatego zdecydowano się na budowę całkiem nowego obiektu. Stary most zostanie zburzony, a w jego miejsce powstanie nowy obiekt z dwoma pasami ruchu i chodnikiem. Zanim jednak kierowcy i piesi skorzystają z nowego mostu czekają wszystkich dwa miesiące utrudnień, a przejście na drugi brzeg potoku zapewni jedynie tymczasowa kładka.

Budowa nowego mostu w Przydonicy będzie możliwa dzięki środkom jakie Gmina Gródek nad Dunajcem otrzymała z budżetu państw na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Przyznana kwota 340 tys. zł zostanie wykorzystana na budowę całkiem nowego obiektu o innych parametrach niż stary most. Wkład własny Gminy wynosić będzie ponad 177 tys. zł..

Przygotowania do budowy obiektu rozpoczęto już w marcu, kiedy to zlecono opracowanie dokumentacji projektowej odbudowy mostu. Po szczegółowej analizie zarówno stanu technicznego obiektu jak i natężenia ruchu zdecydowano się na budowę całkiem nowego obiektu, który umożliwi ruch dwukierunkowy oraz zapewni bezpieczeństwo pieszych. Takie rozwiązanie jest oczywiście droższe, ale również musi być poprzedzone dłuższą procedurą związaną z pozwoleniami na rozpoczęcie robót. Operaty, uzgodnienia z zarządcą potoku oraz drogi powiatowej, decyzja środowiskowa i pozwolenie wodnoprawne, zgłoszenia  i sam przetarg na roboty wymagają czasu. Na szczęście mamy już to wszystko za sobą i 16 sierpnia 2016r. została podpisana umowa z firmą Budownictwo Mosty Drogi BMD sp. z o.o. z Nowego Sącza, która w przetargu nieograniczonym pokonała 7 konkurentów składając najkorzystniejszą ofertę. Firma z BMD posiada doświadczenie w realizacji obiektów mostowych i to na terenie naszej gminy. W roku roku ubiegłym na zlecenie Powiatu Nowosądeckiego zrealizowała odbudowę mostu z odcinkiem drogi powiatowej w Jelnej.

Nowy most w Przydonicy został zaprojektowany jako powłokowo-gruntowy o klasie obciążenia A (50 t). Na moście zostanie wykonana jezdnia o dwóch pasach ruchu (2x2,50 m) i chodnik, który będzie połączony z zatoką autobusową przy drodze powiatowej. Oczywiście na moście pojawią się nowe bariery i poręcze. Ogrodzenie szkoły zostanie przesunięte, a chodnik z mostu zostanie poprowadzony, aż do budynku szkoły. Po zakończeniu prac dzieci będą mogły bezpiecznie dojść do szkoły nie ryzykując potrącenia przez samochód. Na końcu drogowcy zabezpieczą dno potoku narzutem kamiennym oraz gurtami betonowymi.

Roboty na moście w Przydonicy rozpoczną się już w najbliższych dniach. Na razie trwają prace przygotowawcze i porządkowe. Dla kierowców zostały wyznaczone objazdy, a dla pieszych zostanie zamontowana tymczasowa kładka, która zapewni bezpieczne dojście do domów, szkoły i obiektów remizy OSP. Lada dzień na czas budowy mostu zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu na drodze powiatowej i na drodze gminnej. W centrum Przydonicy przy kościele zlokalizowany jest parking dla samochodów osobowych, z którego do szkoły jest ok. 300 m. Prosimy o cierpliwość, wyrozumiałość i zachowanie ostrożności. Roboty mają się zakończyć w połowie października.