Przedsiębiorczy gimnazjaliści z Podola.
Treść
W ostatnich dniach ostatecznie zakończono i rozliczono realizację programu „Na własne konto”, których cykl zajęć odbywał się od stycznia do marca bieżącego roku w Zespole Szkół w Podolu – Górowej. W projekcie wzięło udział 15 uczniów klasy gimnazjalnej.
W ostatnich dniach ostatecznie zakończono i rozliczono realizację programu „Na własne konto”, których cykl zajęć odbywał się od stycznia do marca bieżącego roku w Zespole Szkół w Podolu – Górowej. W projekcie wzięło udział 15 uczniów klasy gimnazjalnej. Poprzez uczestnictwo w cyklu dodatkowych zajęć poszerzyli oni swą wiedzę z zakresu przedsiębiorczości i ekonomii, poznali podstawowe pojęcia i narzędzia ekonomiczne, które być może w przyszłości umożliwią im lepszy start w dorosłe życie.
Młodzież prócz gier, quizów i zabaw odwiedziła oddział Banku PKO S.A w Nowym Sączu, oraz lokalnego przedsiębiorcę prowadzącego Przychodnię weterynaryjną „Artemor” w Bartkowej – Posadowej. Młodzież „od środka” poznała pracę w bankowości oraz praktyczne aspekty prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wiedzę praktyczną mogli wykorzystać wcielając się w rolę przedsiębiorcy – dostawcy jabłek czy też wydawcy książek, co jak się okazało mimo prozaicznego tematu, trochę wysiłku kosztowało...., ale młodzież dzielnie uporała się z zadaniem.
Podczas II etapu projektu „Na własne konto” uczestnicy skoncentrowali swe siły na konkursie projektowym. Dokonali badania rynku wypracowanego pomysłu na własny biznes, przygotowali profesjonalną analizę SWOT. Zwieńczeniem było utworzenie spółdzielni uczniowskiej z opracowaniem jej statutu, powołaniem organów nadzorczych i zarządu. Pod czujnym okiem opiekunki Pani Barbary Słomki grupa opracowała półroczny plan budżetowy, reklamę działalności oraz wniosek o dofinansowanie działań i funkcjonowania spółdzielni.
W opinii uczestników program edukacyjny „Na własne konto” miał ciekawą formułę, atrakcyjny przebieg oraz przyczynił się do integracji grupy.
Program „Na Własne Konto" jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej i Fundacją na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000" im. M. Rataja.
(R.R.)