Wójt Józef Tobiasz z absolutorium za 2015 rok

Rada Gminy Gródek nad Dunajcem udzieliła Wójtowi Józefowi Tobiaszowi absolutorium z wykonania budżetu gminy za rok 2015. Rok budżetowy został zamknięty nadwyżką - przychody wyniosły 33,16 mln zł, a wydatki: 31,49 mln zł. Jak wynika z przedstawionego przez Wójta, Gmina realizuje swoje zadania bieżące i inwestycyjne, systematycznie zmniejsza swoje zadłużenie i jednocześnie przygotowuje przedsięwzięcia inwestycyjne na kolejne lata.

Rada Gminy Gródek nad Dunajcem udzieliła Wójtowi Józefowi Tobiaszowi absolutorium z wykonania budżetu gminy za rok 2015. Rok budżetowy został zamknięty nadwyżką - przychody wyniosły 33,16 mln zł, a wydatki: 31,49 mln zł.  Jak wynika z przedstawionego przez Wójta, Gmina realizuje swoje zadania bieżące i inwestycyjne, systematycznie zmniejsza swoje zadłużenie i jednocześnie przygotowuje przedsięwzięcia inwestycyjne na kolejne lata.

Budżet gminy za rok 2015 zamknął się po stronie wydatków kwotą 31 489 101,64 zł, a przychody wyniosły 33 155 164,38. Gmina zrealizowała zaplanowane wydatki w 95,42%, a dochody w 100,88%. Osiągnięta nadwyżka pozwoli szybciej spłacić zaciągnięte zobowiązania z lat poprzednich. Zadłużenie Gminy, wynikające z realizacji w poprzednich latach inwestycji,  szczególnie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, zmniejsza się sukcesywnie i obecnie wynosi 32,2% prognozowanej kwoty dochodów.  W roku 2015 na spłatę zobowiązań przeznaczono 2,58 mln zł co było możliwe m. in. dzięki otrzymanym refundacjom środków przeznaczonych na inwestycje i projekty, które były w roku 2014 współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. W przypadku np. inwestycji w ramach PROW, to Gmina wcześniej płaci faktury, a dopiero później ubiega się o wypłatę przyznanego dofinansowania.

W roku 2015 zrealizowano szereg inwestycji, szczególnie drogowych. Największe zadania  w zakresie dróg gminnych to m.in. „Przeniesienie poza obszar osuwiska ciągu drogi gminnej Lipie do Galary w m. Lipie oraz Jelna (1,2 km)” oraz „Remont drogi gminnej "Lipie - Zbęk - Miłkowa" nr 290681K w miejscowościach Lipie oraz Jelna (2,25 km)”. W Przydonicy w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych wykonano nową nawierzchnie na drodze Koszarka-Przydonica (0,5 km), a droga rolnicza „Przydonica w kierunku Sadłonia” została kompleksowo zmodernizowana – wykonano nawierzchnię asfaltową (0,65 km) oraz odwodnienie drogi. Ubiegły rok był rekordowy pod kątem nowych chodników. Współpraca z Powiatem Nowosądeckim zaowocowała  nie tylko nową nawierzchnią na drodze Podole-Górowa Łęka oraz odbudowanym mostem w Jelnej, ale także nowymi chodnikami w Przydonicy, Podolu-Górowej, Jelnej oraz w Rożnowie. Gmina udzielała Powiatowi pomocy finansowej oraz rzeczowej na realizacje tych zadań.

W ubiegłym roku przeprowadzono również niezbędne remonty w budynkach komunalnych i szkołach. W szkole w Jelnej wymienione część posadzek i stolarki drzwiowej, w Lipiu zmodernizowano kotłownię oraz wykonano schody do boiska sportowego, w Rożnowie wymieniono stolarkę zewnętrzną i wyremontowano schody, a w Siennej wybudowano chodnik do szkoły oraz boiska sportowego.  Zakończono kolejny etap budowy remizy OSP w Przydonicy. W ubiegłym roku oddano do użytku świetlicę wraz z zapleczem kuchennym i sanitarnym,  a to wszystko w ramach projektu ”Utworzenie Centrum Społeczno-Kulturalnego w budowanej remizie OSP w Przydonicy”.
Rok 2015 to również zakończenie wielkiego projektu wodno-kanalizacyjnego, realizowanego przez gminą spółkę komunalną Dunajce sp. z o.o. Na udział własny w projekcie gmina wydatkowała w ubiegłym roku 1,3 mln zł.

Oprócz realizacji bieżących inwestycji przygotowano dokumentację pod kolejne przedsięwzięcia. W roku 2015 Gmina Gródek nad Dunajcem udzieliła pomocy finansowej dla Województwa Małopolskiego na opracowanie dokumentacji kompleksowej przebudowy drogi wojewódzkiej nr 975. Wydatkowano również  środki na przygotowanie inwestycji w rozwój turystyki w ramach projektu „Przygotowanie projektu zagospodarowania otoczenia Jeziora Rożnowskiego – Inwestycje w centra rekreacyjne” realizowanego przez Powiatowe Centrum Funduszy Europejskich w Nowym Sączu wspólnie z gminami: Łososina Dolna, Chełmiec oraz Czchów. Projekt jest objęty dofinansowaniem ze środków MRPO 2007-2013. Przygotowano dokumentację projektową na budowę chodników w Siennej oraz w Jelnej.  Dokumentacja będzie stanowić podstawę do ubiegania się o środki zewnętrzne lub wspólną realizację zadania z Powiatem Nowosądeckim w latach 2016-2018.

Większość wydatków inwestycyjnych była możliwa dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym, głównie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a także z Budżetu Państwa. Do wydatków inwestycyjnych gminy „dołożyło się” również Województwo Małopolskie współfinansując remont dróg rolniczych, oraz Powiat Nowosądecki, który zapewnił nie tylko swój udział finansowy na wspólne zadania, ale także sprzęt i robociznę na budowę chodnikaw Rożnowie (Gmina zapewniła materiały).

Ocena wykonania budżetu na rok 2015 została poprzedzona szczegółową analizą i pozytywną opinią zarówno Regionalnej Izby Obrachunkowej  jak i Komisji Rewizyjnej.  Na sesji rady gminy w głosowaniu nad uchwałą o udzieleniu Wójtowi absolutorium za rok 2015 wzięło udział 13 radnych. Nikt z radnych nie zagłosował przeciw, dwunastu było „za”, przy jednym głosie "wstrzymującym się".  Po głosowaniu Wójt podziękował radnym za udzielone  absolutorium oraz za współpracę.  Podziękowania zostały również skierowane do pracowników urzędu i jednostek organizacyjnych, a także do sołtysów i mieszkańców. Wszystkim serdecznie dziękuję…” – podsumował swoje kolejne absolutorium gospodarz naszej gminy.