Rozwiązana sprawa platformy przy dawnym Ośrodku Wczasowym „BARTEK”

Trzy lata po przekazaniu gminie Gródek nad Dunajcem pływającej platformy przycumowanej przy dawnym Ośrodku Wczasowym BARTEK znaleziono rozwiązanie, dzięki któremu uda się zagospodarować i wyremontować opuszczony i niszczejący obiekt. Już w najbliższe wakacje, dzięki pasjonatom z Centrum Sportów Wodnych Jeziora Rożnowskiego, pomost – a w zasadzie pomosty, ponownie będą służyć żeglarzom.

W ubiegłym roku, sprawą opuszczonej, rdzewiejącej platformy, zdanej na łaskę fal jeziora i smagającego ją wiatru, zajęła się grupa żeglarzy zrzeszonych w stowarzyszeniu Centrum Sportów Wodnych Jeziora Rożnowskiego (Stowarzyszenie zarejestrowane w KRS pod numerem 0000554892). Zarząd Stowarzyszenia zwrócił się z prośbą do Wójta Gminy Gródek nad Dunajcem o przekazanie pływającego wraku. Wójt Gminy przychylił się do prośby i żeglarze przystąpili do działania. Ustalono, że konstrukcja platformy pozwala na wykonanie z jej elementów trzech niezależnych pomostów żeglarskich.  Wśród chętnych powstały trzy grupy żeglarzy z Gródka nad Dunajcem, Bartkowej i Rożnowa. Zdecydowano, że każda z grup zajmie się taką częścią platformy, aby razem powstały trzy pomosty.

Zakończenie prac związanych z odcumowaniem, rozmontowaniem i rozwiezieniem części platformy do remontu,  planowano na wczesną wiosnę 2016r. Jednak w styczniu tuż po nowym roku, okazało się, że dwie z mocujących platformę grubych lin stalowych są tak skorodowane, że uległy zerwaniu i platforma się zaczęła obracać  wokół własnej osi. Powstało zagrożenie całkowitego zerwania się cum i niekontrolowanego dryfu ważącej kilkanaście ton platformy. Bez zwracania uwagi na warunki atmosferyczne, w dniu 7 stycznia podjęto ostateczną akcję odholowania i rozebrania wraku.

Zarząd Stowarzyszenia planuje, że pomosty, po wyremontowaniu konstrukcji stalowej, wykonaniu odeskowania, wykonaniu odbijaczy, knag itp. oraz uzyskaniu odpowiednich uzgodnień i pozwoleń przez każdą z grup żeglarzy, zostaną jeszcze przed wakacjami rozmieszczone na Jeziorze Rożnowskim - tworząc trzy niezależne przystanie dla żeglarzy.

Strasząca wyglądem, rdzewiejąca i stwarzająca zagrożenie platforma zniknęła na pewien czas z krajobrazu Bartkowskiej Zatoki. Trzymamy kciuki za inicjatorów całej akcji. Życzymy Zarządowi Stowarzyszenia,  aby starczyło im determinacji w swych dążeniach, a pokonując wszelkie przeciwności zrealizowali do końca swoje zamierzenia. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć platformy i jej elementów.

(P.K.)