Przejdź do stopki

Polsko-Chiński projekt badawczy... w gminie Gródek nad Dunajcem

Treść

Gmina Gródek nad Dunajcem wraz z firmą Green Energy Technologies sp z o.o. we współpracy z Polsko - Chińskim Instytutem Nowych Technologii i Energii w Pekinie ma zamiar przystąpić do realizacji pilotażowego projektu naukowo – badawczego z zakresu pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Gmina Gródek nad Dunajcem wraz z firmą Green Energy Technologies sp z o.o. we  współpracy z Polsko - Chińskim Instytutem Nowych Technologii i Energii  w Pekinie ma zamiar przystąpić do realizacji pilotażowego projektu  naukowo – badawczego z zakresu pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

W ubiegłym tygodniu w naszej gminie gościli przedstawiciele Polsko-Chińskiego Instytutu Nowych Technologii i Energii oraz Spółki Green Energy Technologies. Podczas spotkania z władzami naszej gminy został podpisany list intencyjny rozpoczynający trójstronną współpracę nad projektem naukowo-badawczym, którego celem jest ograniczenie zużycia energii w Gminie Gródek nad Dunajcem. Dokument został podpisany przez Wójta Gminy – Józefa Tobiasza, prof. Li Fengling - Prezesa Polsko - Chińskiego Instytutu Nowych Technologii, oraz Leszka Łazarczyka - Prezesa Green Energy Technologies.

W ramach projektu Polsko - Chiński Instytut Nowych Technologii dostarczy najnowocześniejsze technologie i rozwiązania techniczne do  pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych dla określonych potrzeb gminy. Zakres oraz szczegóły projektu są jeszcze dopracowywane, ale władze naszej gminy chcą skupić się na początek na oświetleniu ulicznym i parkowym, zasilaniu obiektów komunalnych, szkolnych i administracyjnych. Z jakich źródeł ma pochodzić energia odnawialna zasilająca wspomniane powyżej obiekty? Głownie z hybrydowych generatorów wykorzystujących energię słońca oraz wiatru. W planach są również przydomowe elektrownie hybrydowe, które dodatkowo mają magazynować w akumulatorach wyprodukowaną energię.

Podczas wizyty zagranicznych gości nie mogło oczywiście zabraknąć zwiedzania centrum Gródka nad Dunajcem oraz wizyty w Hotelu HERON w Siennej. Szczególną uwagę gości z Chin zwróciły wspaniałe widoki z hotelowego pomostu, po którym oprowadzał wszystkich P. Wiesław Pióro – Dyrektor z Firmy WIŚNIOWSKI.

Prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez Green Energy Technologies oraz wdrożenie przez spółkę instalacji hybrydowych generatorów energii elektrycznej zostały objęte patronatem honorowym Ministra Gospodarki.


Instytut Polsko-Chińskich Nowych Technologii i Energii, który chce realizować projekt na terenie naszej gminy, powstał przy współudziale Chińskiego Instytutu Badań Urbanistycznych oraz Instytutu Badań Energii i Internetu SmartChina z Pekinu. Na czele Instytutu stoją: prof. Li Fengling oraz prof. dr hab. inż. Maciej Kaliski.

Profesor Li Fengling zarządza chińskim Instytutem Zhangjiagang SmartGird Research Institute, jest profesorem w Tsinghua University na Wydziale Elektrotechniki, a także pełni funkcję sekretarza Departamentu Gospodarczego Rozwoju Technologii w Pekinie. Natomiast Maciej Kaliski jest profesorem na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Kierował Departamentem Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki, był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki, odpowiedzialnym za sektor energetyczno-paliwowy i górnictwo.  Profesor Kaliski zasiada również w radzie programowo-naukowej spółki Green Energy Technologies razem z prof. dr hab. Krzysztofem Żmijewskim – ekspertem w dziecinie energetyki, który swoje doświadczenie zdobył dzięki wieloletniej działalności naukowo-dydaktycznej na Politechnice Warszawskiej, oraz prof. dr hab. inż. Tadeuszem Uhl – Kierownikiem Katedry Mechatroniki na AGH w Krakowie.