Nowa nawierzchnia na drodze rolniczej w Przydonicy

Obecny rok jest bardzo korzystny dla infrastruktury drogowej w Przydonicy. Trwają prace nad przebudową drogi powiatowej, na wiosnę droga Koszarka-Przydonica zyskała na fragmencie nową nawierzchnię asfaltową, a na początku września zakończyły się prace na drodze rolniczej Przydonica k. Sadłonia. Zmodernizowana droga rolnicza o dł. 0,64 km nie tylko poprawi dojazd do gospodarstw i pól ale również do budynków mieszkalnych.

W roku ubiegłym użytkownicy drogi przygotowali wniosek o przeprowadzenie remontu drogi dojazdowej do swoich domów i gospodarstw ze środków funduszu sołeckiego. Środki te przeznaczone nawet w całości tylko na ten cel wystarczyłyby zaledwie na remont niewielkiego fragmentu drogi. Dlatego radni z Przydonicy zaproponowali inne rozwiązanie. Wzdłuż całej drogi położone są gospodarstwa i pola uprawne, dlatego jej modernizacja doskonale wpisuje się w założenie dawnego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Co roku Gmina Gródek nad Dunajcem korzysta ze środków przewidzianych w budżecie Województwa Małopolskiego (pochodzących z opłat za wyłączenie z produkcji gruntów rolnych) m. in. na modernizację dróg rolniczych. Staraniem radnych: p. Bogumiły Babiarczyk i p. Mirosława Małka, już w projekcie budżetu gminy na rok 2015 zagwarantowano środki na wkład własny do modernizacji właśnie drogi w Przydonicy k. Sadłonia. Wniosek o dofinansowanie złożony na początku roku przez urząd gminy został pozytywnie oceniony przez Urząd Marszałkowski w Krakowie i jeszcze przed wakacjami ogłoszony został przetarg na roboty. Roboty budowlane na drodze k. Sadłonia zakończyły się na początku września. Powstał odcinek drogi asfaltowej o dł. 0,64 km. Zabezpieczono rowy i skarpy korytami betonowymi i płytami, a także wymieniono przepusty.

W modernizację drogi swój wkład wnieśli także mieszkańcy, którzy zadbali nie tylko o wycinkę zakrzaczeń, ale także o …. pracowników wykonawcy robót. W każdym bądź razie z efektu prac zadowoleni są wszyscy.  Mieszkańcy i rolnicy mają dzisiaj wygodny dojazd do swoich domów i pół i to z obydwu stron…

Łączny koszt robót na drodze w Przydonicy wyniósł ponad 166,5 tys. zł.

Otrzymane dofinansowanie z budżetu Województwa Małopolskiego na modernizację dróg rolniczych w roku 2015: 85,9 tys. zł.