Przejdź do stopki

Droga gminna w Lipiu przeniesiona poza obszar osuwiska

Treść

Zakończyła się budowa nowego odcinka drogi gminnej w Lipiu. Dzięki otrzymanym z budżetu państwa środkom na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi, odcinek drogi położony na osuwisku został „przeniesiony” w inne miejsce – powstał alternatywny dojazd do budynków mieszkalnych i gospodarstw o długości ponad 1,2 km.

Zakończyła się budowa nowego odcinka drogi gminnej w Lipiu. Dzięki otrzymanym  z budżetu państwa środkom na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi, odcinek drogi położony na osuwisku został „przeniesiony” w inne miejsce – powstał alternatywny dojazd do budynków mieszkalnych i gospodarstw o długości ponad 1,2 km.

Zrealizowane roboty drogowe miały na celu przeniesienie drogi gminnej nr 290682K „Lipie do Galery” poza obszar osuwiska. W roku 2010 w następstwie ruchów masowych ziemi nastąpiło uszkodzenie drogi gminnej. Przerwany odcinek został tymczasowo udrożniony, jednak zdaniem geologów powstałe osuwisko ze względu na dużą powierzchnię jak i głębokość przemieszczeń nie nadaje się do stabilizacji - głównie ze względów finansowych. Podjęto więc starania o stworzenie nowego dojazdu dla gospodarstw zlokalizowanych przy drodze gminnej Lipie do Galary.  Jako alternatywny dojazd wybrano nową trasę odcinka drogi gminnej z wykorzystaniem istniejących fragmentów dróg dojazdowych. Nowy odcinek drogi gminnej łączy się z istniejącą drogą gminną o nawierzchni asfaltowej i stanowi doskonałą alternatywę dla „starej drogi” położonej na osuwisku.

 Wartość robót budowlanych wyniosła 1,37 mln zł i została niemal w 100% sfinansowana ze środków budżetu państwa. Droga ma nawierzchnię bitumiczną wykonaną na podbudowach z kruszyw wzmacnianych geokratami. Odpowiednio zabezpieczono skarpy oraz wykonano odwodnienie całego odcinka drogi.

 DG Lipie-przed budową DG Lipie-nowa droga
fot. droga przed i po realizacji inwestycji

Rozpoczęcie robót zostało poprzedzone analizą porównawczą kosztów budowy odcinka drogi gminnej z kosztami przeniesienia domów, a także koncepcją programowo-przestrzenną. Projekt architektoniczno-budowlany przedmiotowej inwestycji uzyskał pozytywną opinię Państwowego Instytutu Geologicznego oraz Wojewódzkiego Zespołu Nadzorującego Realizację Projektu „Osłona Przeciwosuwiskowa”.

Powstała droga znacząco poprawiła dojazd do zlokalizowanych wzdłuż niej nieruchomości, ale przede wszystkim jest to dojazd do budynków położonych nad osuwiskiem, które w przypadku ponownego przerwania drogi zostałyby pozbawione dojazdu.

Na koniec warto wspomnieć, że wątpliwości związane z budową takich alternatywnych dojazdów do domów i gospodarstw rozwiali niedawno geolodzy. Akurat w ostatnim okresie zakończyły się prace realizowane przez Państwowy Instytut Geologiczny nad opracowaniem Mapy Osuwisk i Terenów Zagrożonych Ruchami Masowymi dla Gminy Gródek nad Dunajcem w ramach Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej. Z mapami opracowanymi przez geologów można zapoznać się TUTAJ. Powstała droga oczywiście omija tereny osuwiskowe.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.