Honorowa Akcja Krwiodawstwa w Zespole Szkół w Podolu – Górowej

W dniu 23 listopada 2014 roku budynek Zespołu Szkół w Podolu – Górowej zamienił się na kilka godzin w punkt poboru krwi. Tego dnia przeprowadzona została w szkole Honorowa Akcja Krwiodawstwa.

W dniu 23 listopada 2014 roku budynek Zespołu Szkół w Podolu – Górowej zamienił się na kilka godzin  w punkt poboru krwi. Tego dnia przeprowadzona została w szkole Honorowa Akcja Krwiodawstwa. Inicjatorką wydarzenia była Pani Bożena Ziobrowska, która wspierana przez Panią dyrektor, Annę Firlej oraz Pana Mieczysława Orczykowskiego, prezesa Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowym Sączu  doprowadziła do sfinalizowania rozpoczętego na wiele tygodni wcześniej projektu.

Bardzo starannie przygotowana została kampania informacyjna.

13 listopada na zebraniu z Rodzicami Samorząd Uczniowski pod kierunkiem Pani Katarzyny Marchacz i Pani Katarzyny Wójtowicz przygotował krótką prezentację na temat krwiodawstwa oraz rozdawał ulotki informacyjne. Rodzice mogli się dowiedzieć między innymi, dlaczego warto zostać honorowym dawcą krwi, kto może oddawać krew, jakie z tego tytułu wynikają przywileje i uprawnienia. Dnia 19 listopada do naszej szkoły przyjechali starszy chorąży Damian Podgórski oraz sierżant Grzegorz Strączek z Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej oraz z Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Orkiestrze Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Panowie przeprowadzili prelekcje dla uczniów szkoły podstawowej w klasach 4 – 6 oraz gimnazjum. Uczniowie obejrzeli prezentację oraz filmiki dotyczące krwiodawstwa. Celem tych spotkań było uwrażliwienie uczniów na potrzeby ludzi chorych i popularyzowanie idei honorowego krwiodawstwa ze szczególnym podkreśleniem bezinteresowności daru krwi. Powstały kolorowe ulotki i plakaty, które rozwieszone zostały na tablicach informacyjnych w okolicznych miejscowościach. Informacje o planowanej akcji pojawiły się na stronie internetowej szkoły,
w naszej gazetce oraz w Radiu RDN Małopolska. Korzystając z życzliwości Proboszczów okolicznych parafii mogliśmy o naszej akcji poinformować także z ambon. Staraliśmy się dotrzeć do jak najszerszej rzeszy potencjalnych dawców, aby uwrażliwić ich na ten ważny problem.

Krwi nie można przecież kupić, nie można jej wyprodukować. Krew można jedynie podarować i do tego zachęcaliśmy wszystkich mieszkańców Podola – Górowej i okolic.

W niedzielę 23 listopada naszą szkołę odwiedziło 45 osób chętnych pomóc, spośród których 25 oddało krew. Udało się zebrać łącznie około 12 litrów cennego „daru życia”! To całkiem niezły wynik, zważywszy, że jesteśmy niewielką szkołą. Całą akcję możemy więc zaliczyć do udanych.

Nad sprawnym przebiegiem niedzielnej akcji czuwał personel nowosądeckiego punktu poboru krwi, reprezentujący jednocześnie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie:

Pielęgniarka koordynująca: Celina Pancerz.

Pielęgniarki: Beata Doniec, Elżbieta Jurczak, Elżbieta Czyżkowska.

Technik analityki medycznej: Dorota Urbańska.

Rejestrator medyczny: Kunegunda Potoczek.

Pani doktor: Bogumiła Treit.

Wszystkim, którzy odpowiedzieli TAK naszej szlachetnej akcji serdecznie dziękujemy. Dzięki takim właśnie gestom dajecie Państwo świadectwo, że żywe są wśród nas słowa Jana Pawła II:

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".

(ZS Podole-Górowa Bożena Ziobrowska)