Przejdź do stopki

Remiza OSP w Przydonicy jako Centrum Społeczno-Kulturalne połączone ze szkołą muzyczną?

Treść

Trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy robót wykończeniowych w remizie OSP w Przydonicy. To kolejny etap inwestycji w wyniku którego parter budynku będzie mógł być wreszcie użytkowany. Jednak zmieniła się koncepcja przeznaczenia zarówno parteru jak i poddasza budynku. Zamiast m.in. wietlicy „socjoterapeutycznej i punktu konsultacyjnego dla osób uzależnionych…” powstanie na parterze Centrum Społeczno-Kulturalne, a na poddaszu powstaną pomieszczenia dla filii Szkoły Muzycznej.

Trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy robót wykończeniowych w remizie OSP w Przydonicy. To kolejny etap inwestycji w wyniku którego parter budynku będzie mógł być wreszcie użytkowany. Jednak zmieniła się koncepcja przeznaczenia zarówno parteru jak i poddasza budynku. Zamiast m.in. wietlicy „socjoterapeutycznej i punktu konsultacyjnego dla osób uzależnionych…” powstanie na parterze Centrum Społeczno-Kulturalne, a na poddaszu powstaną pomieszczenia dla filii Szkoły Muzycznej.

Gmina Gródek nad Dunajcem pozyskała środki z Unii Europejskiej w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego PROW na lata 2007-2013 na dokończenie budowy remizy OSP w Przydonicy. Od początku trwały poszukiwania zewnętrznych źródeł dofinansowania tej kosztownej inwestycji, ale program użytkowy obiektu wynikający z dokumentacji projektowej z 2010 roku nie pozwalał na uzyskanie środków z funduszy europejskich. Dopiero w tym roku uzyskano dofinansowanie z budżetu Województwa Małopolskiego z programu „Małopolskie Remizy” w wysokości 40 tys. zł na prace wykończeniowe w części bojowej (garaże oraz zaplecze sanitarno-szatniowe) remizy oraz na kostkę na wjazd i chodnik wokół budynku. Niestety środki wojewódzkie są bardzo niewielkie w porównaniu z łącznymi kosztami inwestycji czyli ok. 2,0 mln zł.

Na szczęście pojawiła się szansa na pozyskanie środków poprzez LGD „Na Śliwkowym Szlaku” na prace wykończeniowe parteru oraz dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych. Niestety program fukcjonalno-użytkowy przewidziany dla tej części budynku mocno ograniczał możliwość pozyskania pieniędzy w ramach działania „Odnowy i rozwoju wsi” . Projekt budowlany z 2010 roku przewidywał bowiem na parterze budynku „świetlicę socjoterapeutyczną dla dzieci i dorosłych, punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych i członków ich rodzi, punkt pomocy socjalnej i prawnej, centrum informacji dla bezrobotnych pochodzących z rodzin patologicznych i zagrożonych…”. Natomiast na poddaszu miały się znajdować pokoje biurowe i zaplecze sanitarne dla OSP – poddasze miało być użytkowane wyłącznie przez OSP.

Na szczęście chyba nie ma w naszej gminie aż tylu osób zagrożonych jakimiś patologiami, żeby tworzyć dla nich osobny punkt wsparcia, jak również jednostka straży pożarnej z Przydonicy nie potrzebuje, aż tylu pomieszczeń (ok. 8 pokoi biurowych) na wyłączność. Dlatego ubiegając się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskich zapadła decyzja aby zmienić przeznaczenie parteru budynku na Centrum Społeczno-Kulturalne z zapleczem kuchennym. Mieszkańcy Przydonicy potrzebują miejsca gdzie będą mogli się spotkać, urządzić jakąś zabawę czy też zorganizować warsztaty szkoleniowe czy też rękodzielnicze. A z zaplecza kuchennego może korzystać "koło gospodyń wiejskich". Ale taki obiekt musi „żyć”, nie może  stać pusty, dlatego funkcja poddasza budynku również ulegnie zmianie. Zamiast części administracyjnej dla OSP planowane jest urządzenie na górze pomieszczeń dla filii szkoły muzycznej, która prężnie działa w Przydonicy korzystając gościnie z sal lekcyjnych szkoły podstawowej i gimnazjum. Pokoje na poddaszu świetnie będą się nadawać na prowadzenie indywidualnych zajęć gry na instrumentach. Zmiana przeznaczenia dwóch kondygnacji budynku przyniesie również dodatkową korzyść… funkcje zarówno świetlicy jak i szkoły muzycznej można świetnie połączyć, gdyż świetlica na parterze będzie się doskonale nadawać jako sala występów dla uczniów szkoły muzycznej.

Niestety już na etapie przetargu pojawiły się bardzo poważne problemy z samą dokumentacją projektową. Przewidziana w 2010 roku platforma dla osób niepełnosprawnych (zewnętrzna) zdaniem specjalistów i dostawców tego typu urządzeń nie spełnia w żadnym stopniu wymagań określonych w przepisach. Dlatego sam przetarg z pewnością się przedłuży gdyż projekt budowlany musi zostać zmieniony – trzeba znaleźć rozwiązanie umożliwiające dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym. Pierwszym pomysłem było wykorzystanie jako szybu windowego czy też miejsca dla platformy dla osób niepełnosprawnych, istniejącej wieży. Niestety nikt na etapie projektowym nie brał takiego rozwiązania pod uwagę i chociaż wieża jest olbrzymia to… żadne urządzenie się w niej nie zmieści. Na montaż plarfomy nie nadają się również schody prowadzące na taras ponieważ.... sa za wąski. A szkoda, gdyż te rozwiązania byłyby najtańsze. Wczoraj (piątek) na spotkaniu ze strażakami z Przydonicy została przedstawiona propozycja budowy zewnętrznego szybu windowego. Proponowane rozwiązanie niestety podroży inwestycję i wydłuży ją w czasie, ale przy tej okazji rozwiązany zostanie problem dostępności poddasza dla niepełnosprawnych. W projekcie z 2010 roku przewidziano dostęp dla niepełnosprawnych jedynie do poziomu parteru. Winda mam jeszcze jedną przewagę nad plarformą... może być wykorzystywane nie tylko dla osób niepełnosprawnych - skorzystają z niej osoby starsze i... trochę bardziej "leniwe". Na szczęście pomimo tylu zmian nie grozi Gminie utrata przyznanego dofinansowania ze środków UE (121,6 tys. zł) o ile tylko uda się wszystkie roboty zrealizować i odebrać do końca I kwartału 2015.

Strażacy z niecierpliwością czekają na dokończenie budowy remizy, której przecież mają być gospodarzem.


 

Zdjęcia