To będzie największa i najbardziej skomplikowana procedura planistyczna w historii Gminy.
Treść
Trwa postępowanie przetargowe na wybór biura urbanistycznego, któremu zostanie powierzone opracowanie trzech najważniejszych dla rozwoju gminy dokumentów: ekofizjografii, studium uwarunkowań oraz kierunków zagospodarowania, a także miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla całego obszaru gminy. Oferty złożyły trzy firmy.
Trwa postępowanie przetargowe na wybór biura urbanistycznego, któremu zostanie powierzone opracowanie trzech najważniejszych dla rozwoju gminy dokumentów: ekofizjografii, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, a także miejscowego planu przestrzennego dla całego obszaru gminy. O zamówienie ubiegają się trzy firmy.
Zmiana studium oraz planu zagospodarowania przestrzennego gminy była tematem dyskusji przez całą kadencję obecnych władz gminy. Coraz większa liczba wniosków od mieszkańców o zmiany punktowe planu przestrzennego, konieczność uregulowania nie popartych nigdzie w przepisach branżowych spraw związanych choćby z dopuszczalną odległością zabudowy od drogi wojewódzkiej, a także utrudnienia dla rolników, którzy nie mogli wybudować domu jeżeli nie posiadali gospodarstwa o powierzchni co najmniej równej powierzchni średniego gospodarstwa rolnego w gminie (ok. 2,8 ha), zmusiły władze gminy do przystąpienia do zmiany zarówno studium jak i planu miejscowego. Poprzedni plan zagospodarowania przestrzennego został uchwalony w 2005 roku i od tego czasu wpłynęło ponad pół tysiąc wniosków o zmianę przeznaczenia działek. Do tego dochodzą jeszcze zmiany obowiązujących przepisów oraz OSUWISKA.
W roku 2010 rada gminy podjęła uchwały o wyłączeniu części terenów z zabudowy, albo bardzo mocno ograniczyła jej możliwość. Miało to istotne znaczenie dla odbudowy domów zniszczonych przez osuwiska. O podjętych uchwałach nie wszyscy najwidoczniej wiedzieli, ponieważ wiele osób otwierało oczy ze zdziwieniem gdy przychodzili po zaświadczenie, że mają działkę budowlaną, a dostawali informację, że owszem działka jest w terenie budowlanym, ale… jednocześnie założona została karta osuwiskowa, która obejmuje również tą działkę i z budowy domu… nic nie będzie. Ten bardzo poważny problem ma być rozwiązany na etapie uchwalania nowego planu przestrzennego. Ale nie oznacza to, że nagle karty osuwiskowe znikną. Jednak na pewno zostaną dokładni e zbadane i przeanalizowane.
rys. 1. Mapa "osuwiskowa" w obowiązującym planie przestrzennym - kolorem szarym oznaczono tereny w różnych stopniu predysponowane do osuwania lub zagrożone, a żółtym to karty osuwiskowe założone w 2010 roku.
Kolejny problem to tereny „widokowe”. Istnieje wiele działek świetnie nadających się pod zabudowę, ale jest to mocno ograniczone lub wręcz niemożliwe, bo wyznaczono w tym miejscu strefy widokowe. Przy takiej ilości terenów osuwiskowych nie możemy sobie raczej pozwolić, żeby jeszcze takie dodatkowe ograniczenia stawiać mieszkańcom chcącym wybudować dom, czy budynki gospodarcze.
Procedura planistyczna jest bardzo skomplikowana, a ostateczny wynik, czyli studium i plan przestrzenny wynikają m. in. z uzgodnień z kilkudziesięcioma urzędami i instytucjami. Apelujemy jednak przede wszystkim do mieszkańców naszej gminy oraz potencjalnych inwestorów, aby na bieżąco śledzić pojawiające się ogłoszenia o kolejnych etapach prac planistycznych. Praktycznie każdy dokument będzie udostępniony do wglądu, dlatego aby nie było później rozczarowań istotne jest aby sprawdzać opracowane projekty planów oraz wnosić ewentualne uwagi.
Zgodnie z założeniami rozstrzyganego przetargu nowy plan przestrzennym mamy mieć pod koniec 2017 roku. Jest oczywiście wiele czynników, które mogą opóźnić uchwalenie planu, a nawet rozpoczęcie samej procedury jego opracowywania czyli brak map geologicznych. Ale według zapewnień PIG-u mamy je otrzymać jeszcze w tym roku, albo na początku przyszłego.
Koszty opracowania nowego studium oraz planu przestrzennego są bardzo duże, a oferty przetargowe wahają się od 237 tys. zł, do 736,8 tys. zł. To poważna inwestycja dla gminy, ale jakże istotna i niezbędna. Przecież te kilkaset wniosków o zmianę planu to potencjalnie kilkaset nowych budynków. Gmina chce się rozwijać i inwestować w turystykę, mieszkańcy chcą budować domy, otwierać firmy, gospodarstwa agroturystyczne, dlatego te kilkaset tysięcy zainwestowane w dokumenty planistyczne zwrócą się szybko.
Poniżej przedstawiamy Państwu skrócony harmonogram uchwalenia studium oraz planu miejscowego z podaniem etapów, na które mieszkańcy gminy powinni zwrócić szczególną uwagę. Zaraz po rozpoczęciu procedury planistycznej na stronie internetowe gminy powstanie specjalny dział gdzie będzie można zdobyć wszystkie informacje na temat toczącej się procedury. Podpisanie umowy z wykonawcą prac planistycznych planowane jest do końca listopada br.
rys. 2. Prodecura uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania