Przejdź do stopki

Projekt „Mamy rady na odpady…”- zakończony!!!

Treść

Wraz z ostatnimi dniami września zakończono realizację projektu ekologicznego pn. „Mamy rady na odpady – edukacja ekologiczna dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Gródek nad Dunajcem” realizowanego przez Stowarzyszenie „Wczoraj, Dziś, Jutro” .

Wraz z ostatnimi dniami września zakończono realizację projektu ekologicznego   pn. „Mamy rady na odpady – edukacja ekologiczna dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Gródek nad Dunajcemrealizowanego przez Stowarzyszenie „Wczoraj, Dziś, Jutro”. Projekt był współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Podczas realizacji projektu dzieci i młodzież miała możliwość zapoznania się z  zasadą 3R tj. Reduce, Reuse, Recycle  Zajęcia edukacyjne prowadzone były  w formie warsztatów  między innymi przy wykorzystaniu kart pracy, krzyżówek, quizów, wykreślanek, zagadek logicznych.

Kolejne spotkanie  wydobyło z uczestników twórcze zdolności plastyczne i nie tylko…, podczas tworzenia własnej unikatowej, jedynej i niepowtarzalnej  eko-torby na zakupy.

Że czas wakacyjny sprzyja wyjazdom i wędrówką to i uczestnicy projektu mieli możliwość wzięcia udziału w wycieczce wyjazdowej do miejscowości Polichty w gm. Gromnik, gdzie mieści się Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Miejsce ciche, swojskie, a ileż ciekawych i pięknych przyrodniczo  atrakcji  dookoła. Kto nie był niech żałuje i już dziś zaplanuje rodzinny wyjazd weekendowy do Ośrodka „Polichty – Sucha Góra” bo warto!!!.

Kolejnym działaniem były Warsztaty plastyczno-twórcze pn. "Dzieło sztuki z odpadów" polegające na przygotowaniu w sposób twórczy "dzieła" z różnego rodzaju odpadów. Dla osób które wykonały   pomysłowe oraz angażujące różnorodne odpady prace zostały  przyznane drobne upominki. Dzieci przygotowały różne prace między innymi: miotłę z butelek PET, karmniki z butelek, torebki na prezenty  z gazety,  lampiony  i przyborniki z puszek metalowych,  kwiaty z butelek PET, kapsli, żabę z rolki po papierze toaletowym, sowę na gałęzi, psa – jamnika z „różności”, żaglówkę niosącą przesłanie do pomocy chorej koleżance, wazony z butelek i wiele innych równie ciekawych i unikatowych wytworów. Dla osób które wykonały pomysłowe oraz angażujące różnorodne odpady prace zostały  przyznane nagrody, a  dla wszystkich biorących udział w projekcie drobne upominki na zachętę.

Następnym spotkaniem w myśl hasła „cudze chwalicie swego nie znacie….” była piesza wycieczka po turystycznej miejscowości Rożnów  połączona ze sprzątaniem swojej „małej ojczyzny”.

Ostatnie działanie projektowe to  spotkanie  z pasjonatem przyrody Panem Piotrem Firlejem – przewodnikiem, geografem, autorem przewodnika „Jej wysokość Brzanka”, współautorem portalu „Jezioro Rożnowskie”.

Pan Piotr opowiedział i przedstawił atrakcje najbliższej okolicy, zwrócił uwagę na piękno przyrody terenu gminy. Nawiązał do konieczności dbania o środowisko naturalne aby mogło służyć i cieszyć  obecne i przyszłe pokolenia. Poruszył w tym kontekście sprawę ścieków odprowadzanych do przydrożnych rowów lub potoków,  wyrzucania śmieci do lasów, palenia plastikowych tworzyw. I chyba w co niektórych zaszczepił bakcyla wędrówek po okolicy z aparatem w ręku….

Projekt został zakończony, ale mamy nadzieję że zdobyta wiedza i rozbudzenie zainteresowań  i pasji wśród uczestników  przyczyni się do większego dbania o środowisko naturalne oraz 3 - krotnego spojrzenia na każdy odpad w sposób krytyczny i twórczy zarazem.

(R.R.)