„Inwestycje w Centra Rekreacyjne”. Rada Gminy przyjęła uchwałę o przystąpieniu do projektu!
Treść
Zdecydowaną większością głosów i przy 100% frekwencji została przyjęta na ostatniej sesji Rady Gminy uchwała o przystąpieniu Gminy Gródek nad Dunajcem do realizacji projektu partnerskiego pn. „Przygotowanie dokumentacji dla projektu zagospodarowania otoczenia Jeziora Rożnowskiego –Inwestycje w Centra Rekreacyjne”. Już wkrótce rozpoczną się pierwsze prace projektowe.
Zdecydowaną większością głosów i przy 100% frekwencji została przyjęta na ostatniej sesji Rady Gminy uchwała o przystąpieniu Gminy Gródek nad Dunajcem do realizacji projektu partnerskiego pn. „Przygotowanie dokumentacji dla projektu zagospodarowania otoczenia Jeziora Rożnowskiego –Inwestycje w Centra Rekreacyjne”. Już wkrótce rozpoczną się pierwsze prace projektowe.
W ostatniej sesji Rady Gminy wzięli udział wszyscy radni i po dodatkowych wyjaśnieniach Wójta Gminy – Józefa Tobiasza, zdecydowaną większością głosów została przegłosowana uchwała o przystąpieniu przez Gminę Gródek nad Dunajcem do realizacji projektu, który ma zapewnić naszej gminie przywrócenie świetności turystycznej. Oczywiście to dopiero początek trudnej drogi, ale już w najbliższych dniach Lider projektu czyli Powiat Nowosądecki ogłosi pierwsze przetargi na opracowanie dokumentacji projektowych. Opracowane projekty budowlane będą stanowić podstawę do realizacji inwestycji w rozwój turystyki w oparciu o środki z MRPO na lata 2014-2020.
Zgodnie z dokumentami strategicznymi Województwa Małopolskiego jednym z podstawowych priorytetów jest kreowanie innowacyjnej i atrakcyjnej oferty czasu wolnego dla wzmocnienia przewagi konkurencyjnej regionu. Istotnym zatem jest rozwój infrastruktury turystycznej w miejscach o największym potencjale dla uprawiania turystyki poprzez tworzenie centrów rekreacyjno-wypoczynkowych, poszerzonych o bazę noclegową i gastronomiczną, mających szansę na stworzenie nowej, kompleksowej oferty turystycznej. W powyższe wpisuje się zagospodarowanie pod kątem turystycznym otoczenia Jeziora Rożnowskiego, a inwestycje w rozwój turystyki również na terenie naszej gminy mają mieć zapewnione środki z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Oczekiwania i potrzeby inwestycyjne ukierunkowane na rozwój turystyki w naszej gminie są bardzo duże i docelowo pracami należy objąć wszystkie miejscowości naszej gminy, ponieważ każda z nich ma niezwykły potencjał turystyczny. Niemniej jednak od czegoś trzeba zacząć, dlatego w pierwszej kolejności mają zostać zagospodarowane tereny w Bartkowej-Posadowej (tzw. „ziemie odzyskane” po rekultywacji brzegów jeziora) oraz w Gródku nad Dunajcem. Pierwotnie planowano objąć pracami projektowymi również tzw. cypel w centrum Gródka nad Dunajcem, ale uzyskanie prawa do dysponowania tym terenem na cele budowlane nie byłoby możliwe przed zakończeniem realizacji projektu z uwagi na obowiązujące umowy dzierżawy z prywatnymi podmiotami. Alternatywnie wskazano więc teren za szkołą w Gródku nad Dunajcem przy drodze wojewódzkiej.
Na wniosek Wójta Józefa Tobiasza, liderem projektu został Powiat Nowosądecki, ponieważ zakres prac projektowych ma obejmować cztery gminy położone nad Jeziorem Rożnowskim czyli poza Gródkiem nad Dunajcem partnerem projektu zostały gminy: Chełmiec, Łososina Dolna oraz Czchów.
A co ma zostać zaprojektowane na terenie naszej gminy? Łączna wartość inwestycji ma przekroczyć 10 mln zł, a w obrebie całego Jeziora Rożnowskiego nawet 40-50 mln zł. Szczegóły pierwszych przedsięzięć planowanych w naszej gminie zostały przedstawione na załączonym slajdzie i wizualizacjach projektowych.
Tak ma wyglądać zagospodarowanie w Bartkowej-Posadowej
A tak w Gródku nad Dunajcem? Park wodny?
Wszstko przed nami i w głowach projektantów.
A jak w tej chwili wyglądają te tereny? W Gródku nad Dunajcem ta część zbiornika jest całkowicie zdegradowana i zamulona
A w Bartkowej-Posadowej pasą się sympatyczne kozy...
W najbliższych latach ma się to zmienić! Jednocześnie przypominamy, że trwają intensywne prace nad koncepcją przebudowy drogi wojewódzkiej nr 975 biegnącej przez naszą gminę. Wykaz proponowanej infrastruktury towarzyszącej, w tym turystycznej, został zaakcpetowany przez zarządcę drogi i będzie uwzględniony w opracowywanych planach koncepcyjnych oraz decyzjach środowiskowych.