Przejdź do stopki

„Wczoraj, Dziś, Jutro” dba o środowisko!!

Treść

Ruszył projekt ekologiczny „Mamy rady na odpady – edukacja ekologiczna dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Gródek nad Dunajcem” realizowanego przez Stowarzyszenie „Wczoraj, Dziś, Jutro” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Ruszył projekt ekologiczny  „Mamy rady na odpady – edukacja ekologiczna dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Gródek nad Dunajcemrealizowanego przez Stowarzyszenie „Wczoraj, Dziś, Jutro”  współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

W dniach 20-21 czerwca zainteresowana młodzież z terenu gminy wzięła udział w pierwszych warsztatach tematycznych opierających się na  programie 3R tj. Reduce, Reuse, Recycle przygotowanych na  podstawie projektu opracowanego przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Dzieci zapoznały się z następującymi tematami:

 1. Skala  problemu związanego z odpadami.                           

2. Przedstawienie idei zmniejszania wytwarzanych odpadów, przeciwdziałania wytwarzaniu nadmiernej ilości odpadów oraz kształtowanie zachowań zmierzających do świadomego, ekologicznego postępowania z odpadami.

3. Nauczenie pozytywnych nawyków związanych z zakupami. Zapoznanie uczniów z podstawowymi ekoznakami i innymi znakami spotykanymi na opakowaniach, a także oznakowaniem dotyczącym materiałów opakowaniowych.

Zajęcia edukacyjne prowadzone były  w formie warsztatów  między innymi przy wykorzystaniu kart pracy, krzyżówek, quizów, wykreślanek, zagadek logicznych, zabaw edukacyjnych przez dr Łukasza Hajduka.

W planach na najbliższe tygodnie  w ramach projektu odbędą się:

  1. Warsztaty tematyczne - Warsztaty tworzenia własnej unikatowej  i niepowtarzalnej  eko-torby. 
  2. Wycieczka piesza  - mająca na celu wzbudzenie zainteresowania przyrodą poprzez bezpośrednie obcowanie z nią, tak aby poczuć prawdziwy związek z naturą i wywołać rzeczywistą potrzebę dbania o środowisko. W ramach realizacji celu planowana jest wycieczka piesza (ekologiczno-edukacyjna) po okolicy, połączona ze sprzątaniem szlaku turystycznego.
  3. Zajęcia edukacyjno wyjazdowe - Zajęcia przeprowadzone przez specjalistów z Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Polichty - Sucha Góra" tematyka: "Jak radzić sobie z odpadami". Prócz udziału w zajęciach uczestnicy projektu będą mieli możliwość zapoznania się z walorami przyrodniczymi Użytku Ekologicznego "Polichty", Ciężkowicko - Rożnowskiego Parku Krajobrazowego,  uwrażliwieniem na piękno otaczającej nas przyrody i niekorzystnym wpływem działalności człowieka na nią oraz przybliżeniem problemu konieczności oczyszczania ścieków, zasady działania mechaniczno - biologicznej oczyszczalni ścieków.                                                         
  4. Spotkanie  z pasjonatem przyrody – mające na celu: rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania ekologią, przyrodą. Spotkanie z pasjonatem przyrody, "podróżnikiem" pochodzącym z terenu Pogórza Rożnowsko-Ciężkowickiego.
  5. Warsztaty plastyczno-twórcze pn. "Dzieło sztuki z odpadów" polegające na przygotowaniu w sposób twórczy "dzieła" z różnego rodzaju odpadów.

Dla osób które wykonają  najbardziej  pomysłowe oraz angażujące różnorodne odpady prace zostaną przyznane upominki.  Prace zostaną zaprezentowane w formie wystawy w siedzibie stowarzyszenia oraz na stronie internetowej stowarzyszenia.

(R.R.)