Przejdź do stopki

Inwestycje w centra rekreacyjne - spotkanie informacyjne na temat realizacji projektu zagospodarowania otoczenia Jeziora Rożnowskiego.

Treść

3 kwietnia w Urzędzie Gminy Gródek nad Dunajcem zorganizowane zostało spotkanie informacyjne dotyczące realizacji projektu pn. „Przygotowanie projektu zagospodarowania otoczenia Jeziora Rożnowskiego...”. Spotkanie było okazją do zaprezentowania proponowanych przez władze naszej gminy koncepcji zagospodarowania turystycznego obrzeży jeziora...

3 kwietnia w Urzędzie Gminy Gródek nad Dunajcem zorganizowane zostało spotkanie informacyjne dotyczące realizacji projektu pn. „Przygotowanie projektu zagospodarowania otoczenia Jeziora Rożnowskiego – Inwestycje w centra rekreacyjne”. Spotkanie było okazją do zaprezentowania proponowanych przez władze naszej gminy koncepcji zagospodarowania turystycznego obrzeży jeziora, oraz do wymiany informacji na temat szans i zagrożeń związanych z przygotowaniem priorytetowych inwestycji na lata 2014-2020.

W związku z realizacją projektu pn. „Przygotowanie projektu zagospodarowania otoczenia Jeziora Rożnowskiego – Inwestycje w centra rekreacyjne” wpisanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego na Wstępną Listę Indywidualnych Projektów w ramach  Działania 9.3. pn. Przygotowanie inwestycji strategicznych Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, w Urzędzie Gminy w Gródku nad Dunajcem zorganizowane zostało spotkanie informacyjne w celu przedstawienia szczegółów realizacji w/w projektu. Na zaproszenie Wójta Gminy – Józefa Tobiasza, w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Krakowie (realizatora projektu), Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Spółki Tauron Ekoserwis, Sądeckiej Izby Gospodarczej oraz Spółki „Dunajec”, firmy Wiśniowski i Spółki GND.  

Głównym celem spotkania było zaprezentowanie proponowanych przez władze Gminy Gródek nad Dunajcem koncepcji zagospodarowania terenów wokół Jeziora Rożnowskiego, ze szczególnym naciskiem na centrum Gródka nad Dunajcem oraz na tereny „odzyskane” w wyniku rekultywacji brzegów jeziora w Bartkowej-Posadowej. Szczegóły proponowanych przedsięwzięć inwestycyjnych zostały zaprezentowane przez Pana Konrada Loesch, którego pracownia na zlecenie Urzędu Gminy w Gródku nad Dunajcem opracowywała koncepcję programowo-przestrzenną zagospodarowania turystycznego otoczenia Jeziora Rożnowskiego.

Spotkanie było również okazją do wymiany poglądów oraz informacji na temat szans i zagrożeń jakie stoją przed projektem. Pan Jerzy Mróz – Prezes Zarządu Tauron Ekosewis sp. z o.o. zwracał uwagę przede wszystkim na funkcję retencyjną zbiornika i jego znaczenie dla ochrony przeciwpowodziowej. Przypomniał również o zamuleniu zbiornika i rządowym programie ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły, który zakłada przywrócenie (w znacznej części) pojemności zbiornika. Pan Prezes Mróz zasugerował, aby w szczególności zagospodarować pod kątem turystyki tereny „odzyskane” w Bartkowej-Posadowej. Pan Ryszard Poradowski – Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego zaznaczył, że o odmulaniu Jeziora Rożnowskiego oraz Czchowskiego mówi się już od dawna, a do tej pory niewiele w tej sprawie udało się zrobić. Podejmowane działania choćby przez Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego w stosunku do skali zamulenia zbiornika są „kroplą w morzu potrzeb” – ponadto nie jest to zadanie gmin. Na szczęście chyba nikt z zebranych gości nie miał wątpliwości, że uda się pogodzić funkcję retencyjną jeziora z wykorzystaniem jego walorów turystycznych, przyrodniczych oraz rekreacyjnych

Podczas spotkania padło jeszcze wiele uwag i sugestii dotyczących realizacji projektu. Przedstawiciele Sądeckiej Izby Gospodarczej w osobach Pana Pawła Kukli – Prezesa oraz Pana Jana Załubskiego - Wiceprezesa, zwrócili uwagę na konieczność rozszerzenia projektu poza tereny zlokalizowane bezpośrednio przy jeziorze. Należy zaprojektować ścieżki rowerowe,  piesze oraz trasy biegowe. Nie można również zapominać o produktach regionalnych oraz o agroturystyce. . W tym miejscu Wójt Józef Tobiasz podkreślił znaczenie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 975 – ta inwestycja również ma się znaleźć wśród zadań priorytetowych na lata 2014-2020. Na ostatniej sesji Rada Gminy Gródek nad Dunajcem podjęła stosowną uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej dla Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie na przygotowanie dokumentacji projektowej kompleksowej przebudowy drogi wojewódzkiej nr 975.

Najistotniejsze jednak okazało się stanowisko realizatora projektu czyli MARR S.A. Pan Stanisław Bisztyga - Wiceprezesa Zarządu MARR S.A. oraz Magdalena Janas z Departamentu Inwestycji i Zarządzania Nieruchomościami przypomnieli wszystkim, że inwestycje w centra rekreacyjne, czyli m. in. w turystyczne zagospodarowanie otoczenia Jeziora Rożnowskiego, zostały wpisane przez władze wojewódzkie na listę zadań priorytetowych dla rozwoju Małopolski.

Kolejnym punktem spotkania był objazd terenów objętych planowanymi pracami projektowymi. Wizyta w terenie była swoistym zderzeniem planów oraz wizji z rzeczywistością… Nikt nie miał wątpliwości... Otoczenie Jeziora Rożnowskiego potrzebują dużych nakładów inwestycyjnych! Te inwestycje już są realizowane przez podmioty prywatne dlatego spotkanie zakończyła wizyta w „Słonecznym Gródku” oraz w budowanym przez Pana Andrzeja Wiśniowskiego hotelu w Siennej. Wizyta w tych miejscach miała przekonać przedstawicieli MARR S.A., który jako realizator projektu ma zapewnić również niezbędny finansowy wkład własny, że warto zainwestować w Jezioro Rożnowskie…


Projekt pn. „Przygotowanie projektu zagospodarowania otoczenia Jeziora Rożnowskiego – Inwestycje w centra rekreacyjne” obejmuje cztery gminy tj. Gródek nad Dunajcem, Łososinę Dolną., Chełmiec oraz Czchów. Wartość dofinansowania ze środków UE wynosi 500 tys. zł. Projekt został wpisany przez Zarząd Województwa Małopolskiego na Wstępną Listę Indywidualnych Projektów w ramach  Działania 9.3.  pn. Przygotowanie inwestycji strategicznych Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W ramach projektu ma zostać opracowana dokumentacja projektowa niezbędna do aplikowania o środki oraz realizado cji priorytetowych inwestycji w Małopolsce ze środków UE na lata 2014-2020. Dokumentacja projektowa ma został opracowana do czerwca 2015 roku.