Przejdź do stopki

Społeczeństwo od kuchni - integracja międzypokoleniowa... "smaczne" zakończenie projektu.

Treść

W piątek 29 listopada w WDK w Rożnowie odbyło się ostatnie spotkanie w ramach programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych projekt pn.: "Społeczeństwo od kuchni - integracja międzypokoleniowa mieszkańców Śliwkowego Szlaku".


W ramach projektu odbyły się cztery spotkania w tym trzy teoretyczno-praktyczne o tematyce kulinarnej i nie tylko….. podczas których przygotowane były wyjątkowo smaczne,  aromatyczne, wyraziste w swoim smaku potrawy i desery – smakołyki, które lubi chyba każdy z nas?!!!  Podczas pierwszych warsztatów uczestnicy przygotowali naleśniki pod różną postacią. Przyrządzone zostały z owocami egzotycznymi, czekoladą, marmoladą, bitą śmietaną, szpinakiem, grzybami, kapustą oraz tradycyjne z serem na słodko.

Na zakończenie warsztatów najmłodsi przygotowali przepyszną sałatkę owocową podawaną w wydrążonym arbuzie - oj smakowało jak u mamy. Kolejne spotkanie było rajem dla łasuchów. Powstała piramida wszelkich rozmaitych słodkości. Nasze pociechy nie  mogły się  doczekać aby skosztować tego, co przygotowały – a wyglądało to naprawdę pysznie…… Wśród rarytasów można było skonsumować tradycyjny sernik po wiedeńsku oblany czekoladową polewą, placek królewski, rogaliki z rozmaitym nadzieniem, kruche ciasteczka, ciasteczka ryżowe, drożdżówki, kolorowe babeczki, kuleczki, wafel kajmakowy, orzeszki no i oczywiście nie mogło zabraknąć słodziutkich oponek z różą.

Wystarczyło dla wszystkich, a tym razem było nas znacznie więcej niż zazwyczaj. Warsztaty uświetnił wspaniały zespół „Małe Rożnowioki”, przedstawiając obrzędy andrzejkowe oraz tańce naszego regionu. Było wesoło i naprawdę słodko. Kolejne, a zarazem ostatnie spotkanie upłynęło w atmosferze wielkiego ucztowania, w sam raz przed nadchodzącym adwentem, czyli czasem oczekiwania na Boże Narodzenie na co wskazywała przepiękna sceneria udekorowanych stołów w barwne „gwiazdy betlejemskie”. Na stołach królowały „Pierogi”, które podczas pierwszego spotkania – stały się najpopularniejszą potrawą wybraną przez uczestników – szczególnie tych najmłodszych. Uczestnicy do ich wykonania wykorzystali wszystkie gatunki ciast: kruche, francuskie, kluskowe, drożdżowe, twarogowe i ziemniaczane. Pierogi  gotowano, smażono, pieczono… oczywiście nie mogło zabraknąć tych na parze – pychotka..…Do nadziewania użyto wiele różnych produktów między innymi  mięso, kapustę, grzyby, szpinak, pospolity biały ser oraz rozmaite owoce jak borówki, truskawki, jabłka i suszone śliwy. Wszystkie przygotowane pierogi zostały smacznie okraszone odpowiednio: te na słodko kremową śmietanką, inne skwarkami, masłem, cebulą i podane z aromatycznym i wyrazistym barszczem czerwonym - oj, to  naprawdę była wielka uczta.

Z wielkim smutkiem uczestnicy zakończyli udział w projekcie. Każdy otrzymał stosowny Certyfikat. Nie zabrakło gratulacji oraz szczerych podziękowań przede wszystkim  samym uczestnikom projektu, Wójtowi Gminy Gródek nad Dunajcem, Dyrektorowi oraz pracownikom GOK – u w Rożnowie, „Małym Rożnowiokom”, właścicielom sklepu Centrum oraz Gospodarstwu Ogrodniczemu Państwa Pawłowskich w Rożnowie, jak również tym wszystkim, którzy przyczynili się do prawidłowego przeprowadzenia warsztatów. Serdecznie dziękujemy.

Podsumowując należy podkreślić, iż integracja międzypokoleniowa ma ogromne znaczenie, szczególnie w obecnych czasach w jakich przystało nam żyć i wychowywać młode pokolenie. Wiele zdobytych cennych rad i wskazówek będzie motywowało do działania.

Z dumą należy stwierdzić, iż cel projektu został osiągnięty!!! Wszystkie spotkania odbywały się na bazie zdrowego odżywiania z wykorzystaniem tradycji kulinarnych obszaru a zarazem przyczyniły się do zwiększenia integracji międzypokoleniowej.

(EC)