Przejdź do stopki

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko patronem Zespołu Szkół w Jelnej?

Treść

Członkowie Rady Pedagogicznej, Rada Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego na wspólnym zebraniu 16.10.2013r. wybrali bł. Ks. Jerzego Popiełuszko na patrona Zespołu Szkół w Jelnej. W najbliższym czasie Dyrekcja szkoły złoży wniosek do władz gminy Gródek nad Dunajcem o nadanie szkole imienia wybranego patrona.


Wyboru dokonano spośród 6  propozycji i  wysuniętych przez wszystkie podmioty szkoły: rodziców, uczniów i nauczycieli. Kandydatami byli Witold Pilecki, Jerzy Popiełuszko,  Maksymilian Kolbe,  Tadeusz Kościuszko, św. Stanisław Kostka, Jan Górowski. Ostatecznie postanowiono, że patronem powinien zostać bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Postać księdza Jerzego reprezentuje wartości bliskie środowisku oraz jest zgodna z kierunkami pracy wychowawczej szkoły, określonymi w szkolnym programie wychowawczym.

Wybór kandydata jest początkiem realizacji procedury nadania imienia szkole. W kolejnych miesiącach prowadzona będzie praca przygotowawcza, obejmująca m. in.: konkurs na logo szkoły, gromadzenie materiałów naukowo – biograficznych dotyczących patrona, konkursy: literacki, plastyczny, wiedzy, recytatorski, piosenki, na prezentację multimedialną, zorganizowanie wystawy/kącika  poświęconego patronowi ,zorganizowanie turnieju sportowego im. patrona, przyjęcie i nauka hymnu szkoły, ustalenie ceremoniału i wprowadzenie go do  Statutu  szkoły, zorganizowanie wycieczki do miejsc związanych z patronem.

Wymienione działania zostaną zwieńczone uroczystością nadania imienia planowaną na koniec maja 2014 r.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, imię szkole nadaje organ prowadzący na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Taki wniosek zostanie w najbliższym czasie przedstawiony Wójtowi  i Przewodniczącemu Rady Gminy Gródek nad Dunajcem przez dyrektora Zespołu Szkół w Jelnej.


KS. JERZY POPIEŁUSZKO - Urodził się 14 września 1947 we wsi Okopy koło Suchowoli, zmarł 19 października 1984 roku. Związany z ruchem społecznym „Solidarność”, w którym pełnił funkcję kapelana. W latach 60-tych uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Suchowoli, które ukończył w roku 1965. Po ukończeniu szkoły średniej Popiełuszko odkrył w sobie powołanie i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchowego w Warszawie. Jednocześnie ks. Jerzy cały czas był zaangażowany w pomoc potrzebującym – zwłaszcza rodzinom wielodzietnym, ubogim, bliskim osób internowanych. Gromadził dla nich żywność i leki. Uczestniczył w procesach aresztowanych za przeciwstawianie się prawu stanu wojennego. W lutym 1982 r. zaczął odprawiać w każdą ostatnią niedzielę miesiąca Msze Święte za Ojczyznę. Jerzy dużo czasu poświęcał na przygotowanie tych Mszy św., zwłaszcza kazań o tematyce religijno-patriotycznej, w których mówił o miłości Ojczyzny, wolności, prawdzie, wierze. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej osób przyjeżdżało na te Msze św., już nie tylko spoza parafii, ale także spoza Warszawy. Działalność Popiełuszki nie podobała się ówczesnym władzom, był on wielokrotnie przesłuchiwany , otrzymywał wiele listów z pogróżkami . 19 października 1984 roku umundurowani funkcjonariusze milicji zatrzymali samochód, którym podróżował ksiądz Jerzy, i porwali go wraz z jego osobistym kierowcą, któremu udało się zbiec. 30 października z zalewu wiślanego koło Włocławka zostaje wyłowione ciało Popiełuszki. Pogrzeb Popiełuszki miał miejsce 3 listopada 1984 roku i miał charakter wielkiej, patriotycznej, antykomunistycznej manifestacji.