Integracja międzypokoleniowa… w kuchni przy naleśnikach!
Treść
Jesień to doskonała pora na „międzypokoleniową” wymianę kulinarnych doświadczeń podczas spotkań organizowanych ramach programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Dodatkowo efekty tych spotkań są pyszne i można je zjeść...
"Społeczeństwo od kuchni - integracja międzypokoleniowa mieszkańców Śliwkowego Szlaku" to tytuł projektu realizowanego na terenie siedmiu gmin należących do Lokalnej Grupy działania – Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”. Oczywiście Gmina Gródek nad Dunajcem również bierze udział w projekcie, a reprezentuje nas dziesięć dwuosobowych zespołów składających się z jednej osoby w wieku 60+ oraz dziecka w wieku szkolnym.
Celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej osób starszych, które dzieląc się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem z młodym pokoleniem włączą się aktywnie w życie lokalnej społeczności.
W ramach projektu prowadzone są warsztaty o tematyce… kulinarnej, dlatego korzystając z uprzejmości Gminnego Ośrodka Kultury w Gródku nad Dunajcem na lokal, w którym odbywać się będą zajęcia wybrano Wiejski Dom Kultury w Rożnowie. O tej lokalizacji zdecydowała oczywiście dobrze wyposażona kuchnia.
Pierwsze warsztaty odbyły się 25 października, a ich temat to: „Dzień naleśnika (sałatka owocowa na deser)”. Na spotkanie inauguracyjne zaproszono Pana Leszka Horwatha - trenera zdrowego odżywiania, który przybliżył tematykę zdrowej żywności. Podczas spotkania zarówno dzieci jaki dorośli wypisali listę najbardziej tradycyjnych potraw spożywanych w rodzinnym gronie.
Oczywiście warsztaty to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale również „ciężka praca”… przyrządzanie ulubionych potraw. I tak właśnie w ramach „Dnia naleśnika…” wszystkie grupy przygotowały naleśniki pod różną postacią. Każdy mógł znaleźć coś pysznego dla siebie…. Podczas warsztatów swoje przepisy i sposoby na najwspanialsze ciasto naleśnikowe oraz farsz przekazywały doświadczone, wykwalifikowane Panie Domu czyli nasze mamy i babcie, które doskonale wiedzą czym zaskoczyć swoje pociechy. Przyrządzone zostały naleśniki z owocami egzotycznymi, czekoladą, marmoladą, bitą śmietaną, szpinakiem, grzybami, kapustą oraz tradycyjne z serem na słodko. Te ostatnie oblane były musem owocowym i czekoladowym. Na zakończenie warsztatów najmłodsi uczestnicy ugościli uczestników przepyszną sałatką owocową podawaną w wydrążonym arbuzie. Wszystkim smakowało jak u mamy!
Uczestnicy warsztatów już nie mogą się odczekać kolejnych spotkań, Wyzwania kulinarne czekają, a łasuchów na przygotowane pyszności nie brakuje.
Kolejne spotkanie już 22 listopada pod hasłem „Najwyborniejsze słodkości naszych pociech”, a tydzień później „Pierogi – dla każdego coś smacznego”.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pierwszego „pysznego” spotkania.