Przejdź do stopki

Odpowiedź na ulotkę „Zamach na turystykę w Gródku nad Dunajcem”

Treść

Władze Gminy Gródek nad Dunajcem, które od lat czynią starania mające na celu rozwój turystyki w naszej pięknej gminie, zostały oskarżone, że chcą turystykę zniszczyć. Jak jest naprawdę?


W ostatni weekend na terenie Gminy Gródek nad Dunajcem pojawiła się ulotka podpisana przez Pana Piotra Jankowskiego pt. „Zamach na turystykę w Gródku nad Dunajcem”, w której autor ulotki próbuje udowadniać celowe działanie władz gminy oraz Prezesa Spółki „Dunajec” mające doprowadzić do likwidacji pola namiotowego w Gródku nad Dunajcem, które aktualnie jest zarządzane przez firmę „Jaka” Pani Anny Jankowskiej – małżonki Pana Piotra Jankowskiego.

Od początku obecnej kadencji władze gminy czynią starania aby przywrócić turystyczne znaczenie Jeziora Rożnowskiego. Po kilku latach zabiegów udało się zwrócić uwagę władz wojewódzkich na problem jakim jest zamulenie jeziora, a co za tym idzie spadek jego atrakcyjności dla turystów. Zwykłe akcje sprzątania brzegów jeziora przyniosły pierwsze pozytywne rezultaty ponieważ  przestało się mówić o jeziorze jako o wielkim śmietnisku.

Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020 jest olbrzymią szansą dla rozwoju turystyki. Usługi przemysłu czasu wolnego znalazły się wysoko w priorytetach inwestycyjnych władz województwa. Składane m. in. przez Gminę Gródek nad Dunajcem propozycje inwestycji w obrębie Jeziora Rożnowskiego znalazły  się na liście projektów, która mają olbrzymią szansę na realizację ze środków unijnych. Wychodząc naprzeciw planom inwestycyjnym w obrębie Jeziora Rożnowskiego, Zarząd Województwa podjął decyzję o przeznaczeniu środków na opracowanie dokumentacji projektowej pod przyszłe zadania inwestycyjne. Gmina Gródek nad Dunajcem chcąc maksymalnie wykorzystać przyznane środki finansowe wskazała aż trzy lokalizacje, które mają zostać objęte pracami projektowymi, tj. teren koło Zespołu Szkół oraz tzw. „cypel” w Gródku nad Dunajcem, a także zrekultywowane tereny w Bartkowej – Posadowej (tzw. tereny odzyskane w ramach projektu odmulania jeziora). Niezależnie od tego przystąpiono do prac planistycznych zagospodarowania turystycznego obrzeży Jeziora Rożnowskiego od Tropia, aż po Zbyszyce.

W poprzednich latach powstało kilka koncepcji zagospodarowania turystycznego Jeziora Rożnowskiego. Czym one różnią się od opracowywanych obecnie planów? Przede wszystkim tym, że te aktualnie tworzone chcemy konsultować ze wszystkimi osobami i podmiotami zainteresowanymi rozwojem Gminy oraz całego Jeziora Rożnowskiego. Uruchomiony został specjalny adres e-mailowy na który można składać propozycje, wizje plany i uwagi. Zostaną one przekazane do biura projektowego opracowującego koncepcję. Niestety do dnia dzisiejszego konto mailowe jest puste. Nikt nie złożył żadnej propozycji, w tym również Pan Jankowski.

W kwestii terenów w Gródku nad Dunajcem zorganizowane zostało spotkanie konsultacyjne, na którym przedstawiona została opracowana w latach wcześniejszych koncepcja zagospodarowania m. in. cypla. Celem spotkania było zaprezentowanie szans i możliwości związanych z realizacją projektów w centra rekreacyjne ze środków UE oraz wysłuchanie uwag i propozycji co do zakresu samego projektu i form współpracy przy pracach projektowych oraz później na etapie ewentualnej realizacji zamierzeń inwestycyjnych. Na spotkanie został oczywiście zaproszony również Pan Piotr Jankowski jako potencjalny inwestor, który zgłosił wiele cennych uwag. Z pewnością będą one wzięte pod uwagę, jak i wszystkie inne, które mamy nadzieję będą zgłaszane przez zainteresowane podmioty.

Rozwój turystyki w Gminie Gródek nad Dunajcem należy do priorytetowych celów obecnych władz gminy. Nie da się jednak myśleć o ściągnięciu dużej liczby turystów patrząc tylko przez pryzmat jednego przedsiębiorcy czy też fragmentu linii brzegowej. Potrzebne są działania w skali nie tylko Gminy Gródek nad Dunajcem, ale również pozostałych gmin położonych nad jeziorem. Władze gminy chcą inicjować i wspierać wszelki działania, które przywrócą znaczenie turystyczne Jeziora Rożnowskiego. Realizując swoje cele nie zamierzają jednak  nic nikomu zabierać, ani likwidować czegoś co już w jakiś sposób funkcjonuje i przyciąga turystów. Również Panu Jankowskiemu nikt nic nie zamierza zabierać. Odnosząc się do samego cypla w Gródku nad Dunajcem należy zwrócić uwagę, że tereny gdzie obecnie znajduje się pole namiotowe są własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Tauron Ekoenergia.  Jak więc władze gminy mogłyby zabrać coś, czego nie są właścicielem? Nie jest również prawdą, że jakiekolwiek projekty zostały przesłane do Starosty Nowosądeckiego gdyż takowych projektów nie ma! Są luźne koncepcje, mające być pomocą przy ustaleniu zakresu prac projektowych. Mało tego… do obowiązku przyszłego Projektanta należeć będzie opracowanie już na podstawie szczegółowych map co celów projektowych propozycji zagospodarowania terenu. Dopiero po ich zatwierdzeniu (liczymy, że przy owocnej współpracy z Panem Jankowskim), rozpoczną się prace projektowe. Wkrótce odbędą się kolejne spotkania konsultacyjne, na które również Pan Jankowski zostanie zaproszony.

Odnosząc się do terenu dawnego boiska sportowego należy przyznać, iż faktem jest, że dzierżawca tych terenów czyli Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem zrezygnował z dzierżawy z uwagi na jej wysokie  koszty i braku perspektyw finansowych na realizację inwestycji w tym miejscu ze środków publicznych. Niemniej jednak Gminny Ośrodek Kultury podpisał porozumienie z nowym właścicielem ośrodka „Gródek”, na mocy którego zobowiązał się on do budowy boisk sportowych (wcześniej odmulając zatokę i podwyższając teren na własny koszt), a także do ich udostępnienia młodzieży  - w ciągu tygodnia oraz w soboty i niedzielę po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Warto również wspomnieć, że w żaden sposób nie został ograniczony dostęp mieszkańców do obiektów sportowych w Gródku nad Dunajcem, gdyż w międzyczasie Gmina wybudowała przy udziale środków UE nowoczesny kompleks wielofunkcyjnych boisk sportowych na użyczonych terenach CFR ARKA w Gródku nad Dunajcem. Kompleks jest ogólnodostępny i można z niego korzystać  nieodpłatnie – cieszy się z resztą dużą popularnością. W tym kontekście bardzo trudno zgodzić się z zarzutami wobec władz gminy czy też radnego z Gródka nad Dunajcem, że nie „pilnuje” interesów mieszkańców. Oczywiście nikt nie jest nieomylny, pewne rzeczy można zrobić lepiej, szybciej… ale trzeba chociaż zacząć, a nie tylko skupiać się na krytyce.

Bardzo cieszy nas również troska Pana Jankowskiego oraz radnego Janusza Jurkowskiego o miejsca pracy w gminie, niemniej jednak jedno pole namiotowe nie rozwiąże problemu bezrobocia. Należy podjąć działania, dzięki którym nie tylko utrzyma się tych „40” miejsc pracy w firmie „Jaka”, ale powstanie wiele nowych. Nie możemy jednak zrozumieć dlaczego radny jest zbulwersowany, że w projekcie nie zostały ujęte inne miejscowości "żyjące dawniej z turystyki". Jest to przecież nieprawdą gdyż wszystkie miejscowości objęte są pracami planistycznymi o czym radny powinien wiedzieć gdyż uczestniczy w sesjach rady gminy oraz komisjach gdzie te tematy były omawiane. Niestety ograniczone środki finansowe przyznane przez władze wojewódzkie nie pozwoliły na zgłoszenie kilkunastu lokalizacji do objęcia pracami projektowymi,  a jedynie trzy znajdujące się w centrum gminy. Przecież podobne decyzje zmuszony był podjąć poprzedni samorząd gminy jeżeli chodziło o projekt wodno-kanalizacyjny. Miejscowość Lipie również nie była objęta tym projektem i dopiero starania obecnych władz gminy, w tym radnego Janusza Jurkowskiego, dały nadzieje objęcia Lipia i kolejnych miejscowości projektem porządkowania gospodarki wodno-ściekowej obrzeży Jeziora Rożnowskiego.

Władze gminy dążą do równomiernego rozwoju gminy pomimo różnicy potencjałów poszczególnych miejscowości. Poprzez podejmowane działania chcemy wyeksponować wszystkie atrakcyjne miejsca , wskazać i stworzyć sieć połączeń komunikacyjnych (samochodowych, rowerowych, pieszych, a nawet wodnych), które pozwolą stworzyć spójną ofertę całej gminy gdzie poszczególne obiekty i atrakcje będą się uzupełniać, a sezon turystyczny będzie dłuższy. Takimi też intencjami kierowały się władze gminy zgłaszając propozycje terenów do rozpoczęcia prac projektowych. Rewitalizacja centrum Gródka nad Dunajcem i budowa placów postojowych nawzajem się uzupełniają. Natomiast tereny w Bartkowej-Posadowej „odzyskane” olbrzymim nakładem finansowym przewidziane były do zagospodarowania turystycznego od rozpoczęcia projektu rekultywacji brzegów Jeziora Rożnowskiego .

Nie chcemy poprzestać na pustych słowach dlatego trwają starania o pozyskanie środków na promocję oferty turystycznej naszej gminy. W ostatnich dniach został złożony wniosek na organizację targów turystycznych, które będą służyć nie tylko promocji gminy, ale również dadzą możliwość zaprezentowania się naszym lokalnym firmom ze swoją ofertą turystyczną. Powstaną materiały informacyjno-promocyjne, interaktywne mapy i wizualizacje pokazujące nasze atrakcje turystyczne oraz ofertę rekreacyjną, gastronomiczną i bazę noclegową. Również w tych działaniach liczymy na współpracę z firmą „Jaka”.

Jesteśmy przekonani, że rozwój turystyki w Gminie Gródek nad Dunajcem leży wszystkim „na sercu”, dlatego na pewno uda się wypracować porozumienie, na którym skorzystają wszyscy mieszkańcy i turyści.

 

WIZUALIZACJE ZAGOSPODAROWANIA GRÓDKA NAD DUNAJCEM (GALERIA)