Przejdź do stopki

XX-lecie Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego

Treść

Tak znamienitych gości, z władzami Województwa Małopolskiego oraz Parlamentarzystami na czele, nasza gmina już dawno nie gościła. A to wszystko z okazji jubileuszu XX-lecia Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego.

Obchody XX-lecia Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego były okazją do uroczystego otwarcia inwestycji zrealizowanej na terenie naszej gminy pn. „Rekultywacja zbiorników Czchów – Rożnów w miejscowości Bartkowa etap II”, zrealizowanej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Inwestycja, na temat której zdania są mocno podzielone,  jest częścią wielkiego projektu realizowanego przez Związek Gmin.

W ramach prowadzonej rekultywacji Zbiorników Rożnów – Czchów Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego pozyskał środki finansowe m.in. z:

- Kontraktu Wojewódzkiego (7,4 mln zł),
- Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na lata 2004-2006 (7,7 mln zł)
- oraz Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (33,3 mln zł).

Jak zostały wykorzystane te pieniądze możemy zobaczyć choćby w Bartkowej-Posadowej – pogłębiono dno jeziora, została wykonana nowa podwyższona i zabezpieczona przed degradacją linia brzegowa wraz z miejscami do rekreacji i wypoczynku.

Uroczyste otwarcie inwestycji było okazją do dyskusji oraz wymiany poglądów. Marszałek Województwa - Marek Sowa przedstawił nowe możliwości zdobywania pieniędzy na inwestycje służące ożywieniu gospodarczemu małopolskich akwenów. Wojewoda Małopolski - Jerzy Miler przypomniał o podstawowej funkcji Jeziora Rożnowskiego jaką jest przede wszystkim ochrona przed powodzią oraz zwrócił uwage na konieczność podjęcia działań na szczeblu wojewódzkim z finansowaniem z Budżetu Państwa, aby odmulanie Jeziora Rożnowskiego przyniosło oczekiwane efekty. Szansą na to ma być ustanowiony w sierpniu 2011 roku przez Radę Ministrów „Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły” – Wojewoda Małopolski jest pełnomocnikiem rządu, który nadzoruje realizację programu.

Obok ekspertów zajmujących się rekultywacją zbiorników wodnych w Polsce, w spotkaniu uczestniczyli m.in. senator Stanisław Kogut, posłowie na sejm Andrzej Czerwiński, Marian Cycoń, Andrzej Romanek, wojewoda małopolski Jerzy Miller, wicestarosta nowosądecki Mieczysław Kiełbasa, starosta brzeski Andrzej Potępa, radni województwa: Marta Mordarska, Andrzej Bulzak i Leszek Zegzda, prezes zarządu Tauron Ekoserwis Jerzy Mróz, prezes Spółki „Dunajec” Andrzej Salamon oraz dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Tomasz Pietrusiak (Departament Środowiska) i Jakub Szymański (Departament Polityki Regionalnej).

 

Po części oficjalnej uczestnicy konferencji udali się na brzeg Jeziora Rożnowskiego, gdzie nastąpiło uroczyste oddanie do użytku inwestycji w Bartkowej-Posadowej. Na uwagę zasługuje fakt, że generalnym Wykonawcą tej olbrzymiej inwestycji była firma z naszej gminy czyli MUR-BET Pana Adama Dumany z Gródka nad Dunajcem. Przecięcia wstęgi dokonali osobiście Jerzy Miller - Wojewoda  Małopolski, Stanisław Golonka - Przewodniczący Zarządu Związku, Marek Sowa - Marszałek woj. Małopolskiego, Józef Tobiasz - Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem oraz Adam Dumana – właściciel firmy MUR BET.

 


Na koniec warto wspomnieć o czymś niezmiernie ważnym. Zaprezentowane przez Marszałka Województwa Małopolskiego -Marka Sowę plany władz województwa w zakresie priorytetów w finansowaniu inwestycji na lata 2014-2020 pozwalają mieć coraz większe nadzieje na to, że uda się przywrócić przynajmniej w jakimś stopniu turystyczne znaczenie Jeziora Rożnowskiego.

.

Od kilku lat władze naszej gminy podejmują działania, aby pozyskać środki na rozwój infrastruktury turystycznej nie zaprzestając jednocześnie zabiegów o pozyskanie terenów pod inwestycje. Gmina Gródek nad Dunajcem przygotowuje się do aplikowania o środki finansowe w ramach następnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Planuje się realizację dwóch projektów, które w chwili obecnej uzyskały rekomendację powołanego przez władze Województwa Małopolskiego Forum Subregionu Sądeckiego. Pierwszy projekt pn. „Przywrócenie znaczenia oraz funkcjonalności Jeziora Rożnowskiego dla rozwoju turystyki w subregionie sądeckim” ma być realizowany przez Powiat Nowosądecki wspólnie ze Związkiem Gmin Jeziora Rożnowskiego, natomiast drugi pn. „Pogórze Rożnowskie na topie! Budowa oraz modernizacja infrastruktury oraz usług przemysłów czasu wolnego” ma być wspólnym przedsięwzięciem Gminy Gródek nad Dunajcem oraz Korzennej. Pierwszy z projektów opiewający łącznie na ponad 40 mln zł już znalazł się na Wstępnej Liście Indywidualnych Projektów w ramach Działania 9.3 pn.: Przygotowanie Inwestycji Strategicznych Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 i ma szansę uzyskać nawet 0,5 mln zł na opracowanie niezbędnej dokumentacji projektowej będącej podstawą do aplikowani  o środki na inwestycję.

Turystyka jest szansą rozwoju nie tylko dla naszej gminy, ale i całego regionu, dlatego cieszyć może fakt, że oprócz dostrzeżenia tego faktu przez władze Powiatu Nowosądeckiego oraz Województwa Małopolskiego, w końcu mają pojawić się na ten cel konkretne środki finansowe.


Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego powstał w 1993 r. z inicjatywy Zygmunta Parucha, ówczesnego przewodniczącego rady gminy Gródek nad Dunajcem. W jego skład wchodzą cztery gminy: Gródek nad Dunajcem. Chełmiec, Łososina Dolna, (powiat nowosądecki) oraz Czchów (powiat brzeski). Cele Związku Gmin to: ochrona i rekultywacja zbiorników wodnych Rożnów – Czchów, współpraca w zakresie budowy infrastruktury, szczególnie proekologicznej oraz działalność promocyjna na rzecz rozwoju turystyki.

(WB)