PRZYPOMINAMY - UCHWAŁA ANTYSMOGOWA
Treść
Przypominamy, iż zgodnie z obowiązującą uchwałą antysmogową dla województwa małopolskiego 30 kwietnia 2024 r. upłynął termin obowiązku wymiany nieefektywnych źródeł ciepła, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3.
Szanowni Mieszkańcy!
Przypominamy, iż zgodnie z obowiązującą uchwałą antysmogową dla województwa małopolskiego 30 kwietnia 2024 r. upłynął termin obowiązku wymiany nieefektywnych źródeł ciepła, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3.
Co za tym idzie – od 1 maja 2024 r. kotły bezklasowe, klasy 1, klasy 2, piece kaflowe, trzony kuchenne, kuchnie węglowe – muszą zostać wyłączone z użytkowania.
Kotły klasy 3 lub klasy 4 należy wymienić do końca 2026 roku.
W przypadku kominków od 1 maja 2024 roku jest dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej zawiera dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka. Urządzenia grzewcze, które nie spełniają tych wymagań, będą musiały zostać wymienione lub wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu (np. elektrofiltry).
Wszystkie nowo instalowane urządzenia na paliwa stałe muszą spełniać wymagania ekoprojektu, posiadać automatyczny podajnik paliwa i nie można w nich montować rusztu awaryjnego (z wyjątkiem pieców zgazowujących). Dodatkowo, w Małopolsce nie jest dopuszczone instalowanie kotłów z ręcznym załadunkiem paliwa (bez automatycznego podajnika). Wyjątek stanowią jedynie kotły zgazowujące.
Do instalacji kotłów na węgiel / ekogroszek nie można uzyskać dofinansowania.
Przypominamy, że można uzyskać dofinansowanie z Programu „Czyste Powietrze”
w wysokości od 40 – 100% poniesionych kosztów – w zależności od osiąganych dochodów – na wymianę starych źródeł ogrzewania i docieplenie budynków jednorodzinnych.
Skorzystaj z dotacji Programu „Czyste Powietrze” i umów się na wizytę w punkcie konsultacyjnym w Urzędzie Gminy Gródek nad Dunajcem pod nr tel. 18 440-10-35 wew. 39.
Uchwała antysmogowa jest aktem prawa miejscowego. Dlatego uprawnionymi do kontroli mieszkańców jest Wójt oraz upoważnieni przez niego pracownicy urzędu gminy.
Jeżeli użytkownik instalacji nie przestrzega przepisów uchwały antysmogowej, może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Kontrolujący może również skierować wniosek do sądu o ukaranie karą grzywny do 5 tys. zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnej z uchwałą antysmogową.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie:
https://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/malopolska/