Wycieczki z programu Poznaj Polskę już za nami…
Treść
Zakończyła się realizacja przedsięwzięcia współfinansowanego ze środków Ministra Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę”.
Zakończyła się realizacja przedsięwzięcia współfinansowanego ze środków Ministra Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę”. Uczniowie naszej gminy odbyli w ciekawe i piękne miejsca naszego kraju łącznie 20 wycieczek, w których udział wzięło ponad 730 uczestników. To były pierwsze wielodniowe wyjazdy po okresie epidemii koronawirusa.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się w szczególności wycieczki do Warszawy, w tym do Dęblina, Kazimierza Dolnego, Tolkmicka. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić najważniejsze punkty na mapie miasta, w tym m.in.: Zamek Królewski, Pałac i Ogrody w Wilanowie, Łazienki Królewskie, gdzie mieli okazję zapoznać się z historią Polski, podziwiać piękne komnaty, historię zamku, jego mieszkańców. Wraz z przewodnikiem uczniowie z opiekunami zwiedzili Stare Miasto. Spacerując uliczkami zobaczyli: archikatedrę św. Jana Chrzciciela, Pomnik Syrenki na Rynku Starego Miasta, Barbakan oraz pomnik Małego Powstańca, Grób Nieznanego Żołnierza. W Muzeum Powstania Warszawskiego mieli okazję zapoznać się z życiem codziennym powstańców i zwykłych Warszawiaków, obejrzeli fotografie autentycznych scen powstańczych i bohaterów zrywu. Ogromną radość uczestnicy mieli podczas wizyty w Centrum Nauki Kopernik gdzie mieli okazję zaspokoić swoją ciekawość oraz naturalną potrzebę poznawania świata, poprzez oglądanie różnego rodzaju eksponatów, udział w doświadczeniach oraz eksperymentach. Uczniowie mieli także okazję do przybliżenia historii ukazującej 1000 lat dziejów polskich Żydów w muzeum POLIN.
Cześć uczniów udało się na wycieczki bliżej miejsca zamieszkania, odwiedzili stolicę naszego regionu Kraków, a także sąsiednie miejscowości takie jak: Stary Sącz, Bochnia, Wieliczka, Nowy Wiśnicz oraz dalszy Sandomierz, Łańcut, Leżajsk. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Katedrę Wawelską i wspiąć się na wieżę, gdzie każdy mógł dotknąć Dzwonu Zygmunta. Kolejną atrakcją było zejście do Grobów Królewskich w krypcie świątyni. Uczniowie poznali także krakowską Starówkę, gdzie m.in. udali się do Kościoła Mariackiego Barbakanu, obejrzeli Bramę Floriańską, Sukiennice. Uczniowie odwiedzili Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Jest to park edukacyjny, z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki. Uczestnicy wycieczek oddali się zabawie i nauce na świeżym powietrzu. Inspirujące eksperymenty, modele edukacyjne dla dzieci w każdym wieku to super pomysł na odkrywanie praw natury oraz na relaks i zabawę. Uczestnicy wycieczek do Kopalni soli w Bochni, Wieliczce specjalnymi wagonikami pokonali część trasy, poznali historię powstania kopalni i związane z nią legendy zilustrowane pokazami multimedialnymi.
Wartość całkowita projektu: 248 534,00 zł
Kwota dofinansowania: 159 090,00 zł
Projekt ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przygotowanie i przeprowadzenie w trakcie roku szkolnego wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.