Zezwolenie na opróżnianie szamb lub osadników instalacjach przydomowych i sprawozdania kwartalne w zakresie wywozu nieczystości

Zezwolenie na opróżnianie szamb lub osadników instalacjach przydomowych  i sprawozdania kwartalne w zakresie wywozu nieczystości

Warto wiedzieć.

Nowe obowiązki w sprawozdaniach od 2023 roku

W sprawozdaniach za kolejne kwartały 2023 roku, poza dotychczasowymi danymi, należy zamieścić:

• wykaz nieruchomości, z terenu których zostały odebrane nieczystości ciekłe
  • wskazanie ilości odebranych nieczystości ciekłych z podziałem na odebrane z obszaru aglomeracji oraz z poza obszaru aglomeracji.

Sprawozdanie z odbierania nieczystości z osadników oczyszczalni przydomowych oczyszczalni

Podmioty, które uzyskały zezwolenie na odbieranie nieczystości z osadników z przydomowych oczyszczalni są zobowiązane do składania sprawozdań od stycznia 2023 roku.

Uchwała Nr XXXII/230/2020 Rady Gminy Gródek nad Dunajcem z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie obszaru i granic aglomeracji Gródek nad Dunajcem.

Sprawozdanie złóż do końca miesiąca następującego po kwartale objętym sprawozdaniem:

• za I kwartał do 30 kwietnia
  • za II kwartał do 31 lipca
  • za III kwartał do 31 października
  • za IV kwartał do 31 stycznia.

Twoje sprawozdanie musi zawierać:

• imię i nazwisko lub nazwę, adres zamieszkania lub siedziby podmiotu prowadzącego działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych, numer decyzji w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie tej działalności, o ile nie jest zwolniony z obowiązku jej posiadania, oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile został nadany
  • informację, za który kwartał i rok sporządzane jest sprawozdanie;
  • informacje o ilości odebranych z obszaru gminy nieczystości ciekłych:
    • bytowych
    • przemysłowych
  • informacje o ilości przekazanych do stacji zlewnej odebranych z obszaru gminy nieczystości ciekłych:
    • bytowych
    • przemysłowych

- wraz ze wskazaniem nazwy i adresu stacji zlewnej, do której zostały przekazane odebrane nieczystości ciekłe

• informacje o ilości odebranych z obszaru gminy nieczystości ciekłych:
    • z obszaru aglomeracji
    • z poza obszaru aglomeracji
  • wyjaśnienia dotyczące różnicy między ilością nieczystości ciekłych odebranych z obszaru gminy a ilością tych nieczystości przekazanych do stacji zlewnych, jeżeli występuje taka różnica
  • liczbę właścicieli nieruchomości, od których zostały odebrane nieczystości ciekłe
  • datę sporządzenia sprawozdania
  • podpis prowadzącego działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych lub podpis osoby upoważnionej do występowania w jego imieniu na podstawie pełnomocnictwa.
  1. Weryfikacja sprawozdania

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta przyjmuje twoje sprawozdanie i weryfikuje dane w nim zawarte. Możesz otrzymać wezwanie do okazania dokumentacji, która była podstawą do sporządzenia sprawozdania.

W przypadku, gdy sprawozdanie jest sporządzone nierzetelnie lub niekompletne, urząd wezwie cię do uzupełnienia lub poprawienia sprawozdania. Na korektę masz 14 dni od dnia, w którym dostaniesz wezwanie. Urząd po otrzymaniu informacji ponownie weryfikuje dane zawarte w sprawozdaniu.

Wzór sprawozdania kwartalnego podmiotu prowadzącego działalność zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników i w instalacjach przydomowych (klik)

Aby świadczyć usługi opróżniania szamb lub osadników i wywozu nieczystości, czyli usługi asenizacyjne, musisz złożyć wniosek o zezwolenie do urzędu  gminy, na terenie której będziesz je wykonywać.

Wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych (klik)

UCHWAŁA NR LI/320/2014 RADY GMINY GRÓDEK NAD DUNAJCEM z dnia 26 marca 2014 r. w sprawie wymagań jakie powinni spełniać przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Gródek nad Dunajcem