OBOWIĄZKI WLAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI W ZAKRESIE GROMADZENIA I POZBYWANIA SIĘ NIECZYSTOŚCI CIEKŁYCH

Nowelizacja ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach  art.3 ust 3 pkt 1, 2 ,3, nałożyła od 1 stycznia 2023 roku obowiązek elektrycznej ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.

1. Przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomowa oczyszczalnię ścieków bytowych , spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych.
  2. Gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych lub osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków.
  3. Pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów  nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami,
  4. Opróżniania zbiorników bezodpływowych z odpowiednią częstotliwością i w sposób gwarantujący, że nie nastąpi ich przepełnienie a także zanieczyszczenie ziemi i wód gruntowych,
  5. Udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych oraz przechowywania w okresie co najmniej 5 lat dowodów uiszczania opłat za te usługi,  na żądanie pracowników gminy lub innych służb do ich okazywania.

Przepisy prawa zobowiązują Wójta do przeprowadzania kontroli co najmniej raz na dwa lata zgodnie z planem kontroli, określającym co najmniej wykaz podmiotów podlegających kontroli w okresie kontrolowanym.

Opróżnienie zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków  zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gródek nad Dunajcem, powinno odbywać się z odpowiednią częstotliwością i w sposób gwarantujący, że nie nastąpi ich przepełnianie, a także zanieczyszczenie ziemi i wód gruntowych: częstotliwość wywozu powinna być dostosowana do ilości zużywanej wody oraz pojemności zbiorników do gromadzenia nieczystości ciekłych, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał, natomiast częstotliwość opróżniania osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków powinna być realizowana zgodnie z instrukcja eksploatacji oczyszczalni, jednak nie rzadziej niż raz na rok.

Informuję się ponadto, że nie wykonywanie powyższych obowiązków zagrożone jest karą grzywny.