Przejdź do stopki

OSP w Rożnowie

Treść

Ochotnicza Straż Pożarna w Rożnowie

Prezes: Aleksander Więcek

Naczelnik: Kamil Hajduk

 

Rok powstania: 1936

Liczba członków: OSP – 59, MDP – 17

KRS: 0000041588

NIP: 7342773571

REGON: 492015144

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Gródku nad Dunajcem powstała w 1936 roku, chodź nie ma oficjalnie zachowanych dokumentów, jedynie zapiski strażaków i przekaz ustny. Początkowo jednostka wyposażona była jedynie w bosaki, dopiero tuż przed II wojną światową pozyskano sikawkę ręczną. W  tym czasie obowiązki komendanta pełnił Ignacy Helak.

W 1950 roku to udokumentowana w kronikach kontynuacja działalności. Straż pozyskuje nowy sprzęt min. motopompę M-200, węże, bosaki i drabinę. Przerobiono bryczkę na wóz konny do wożenia sprzętu pożarniczego, którym posługiwano się, aż do czasu zakupu samochodu Dodge w 1956 roku.

Wraz z pozyskiwaniem nowego sprzętu, pojawił się pomysł zbudowania remizy, gromadzono materiały, pozyskiwano fundusze, prace ruszyły w 1956 roku a już w następnym roku remiza stała w stanie surowym. Ciekawym epizodem w działalności  druhów z OSP, było powstanie brygady produkującej dachówki i gąsiory ceramiczne, celem dokończenia budowy remizy. Ostatecznie otwarcie Domu Strażaka nastąpiło w 1958 roku. Sukces brygady zaowocował założeniem przez druhów dwóch stawów hodowlanych, które pełniły również rolę  zbiorników przeciwpożarowych. W remizie funkcjonowała klubokawiarnia i kiosk z gazetami.

Rok 1960 to założenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przez Mieczysława Szkarłata. W szeregi straży wstąpiło aż 40 młodych strażaków. W następnych latach następował sukcesywny rozwój jednostki; 1962 rok – ufundowanie sztandaru przez mieszkańców, 1964 – wymiana wysłużonego Dodga na nowszy samochód tej samej marki, 1972 – wyposażenie w samochód Star 21 (wyeksponowany obecnie obok remizy na placu OSP), 1975 – doposażenie w Żuk-a, 1985 – pozyskanie Stara 244 a później Stara 266.

Z jednostką nieodłącznie związana jest Orkiestra Dęta, założona tuż po II wojnie światowej przez organistę Jana Dziedzica. Muzycy uświetniają uroczystości gminne, biorą udział w festynach, odpustach, imprezach kulturalnych . Mogą pochwalić się szeregiem wyróżnień i nagród z różnego rodzaju festiwali i przeglądów.

Rozwój jednostki doprowadził do włączenia jej w roku 1995 do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KRSG).

Obecnie na stanie jednostki znajdują się pojazdy; Iveco Daily – lekki samochód ratowniczo-gaśniczy, Renault Midliner -  średni samochód ratowniczo gaśniczy, Quad, łódź z silnikiem, przyczepka transportowa oraz Quad. Jednostka posiada również sprzęt niezbędny do udziału w akcjach ratowniczo gaśniczych tj.: zestaw ratownictwa medycznego, defibrylator, agregaty prądotwórcze, motopompy, piły do betonu i stali, pilarki do drewna, zestaw hydrauliczny, sanie lodowe.