35-lecie OSP Jelna i Gminne Obchody Strażaka za nami

Aktualności 2 czerwca, 2026

30 maja 2026 roku na długo zapisze się w pamięci strażaków z Jelnej, którzy świętowali 35-lecie założenie jednostki. Tego dnia przeżywaliśmy również Gminne Obchody Dnia Strażaka.

Aby zaakcentować duchowy wymiar jubileuszu, uroczystości rozpoczęto od mszy świętej. Następnie odbył się oficjalny apel połączony z podniesieniem flagi państwowej. Jednym z najważniejszych punktów programu było wręczenie strażakom odznaczeń za zasługi dla pożarnictwa oraz długoletnią służbę. Historię jednostki i jej najważniejsze osiągnięcia przedstawił prezes OSP Jelna, dh Łukasz Zychowicz.

Świętowanie odbywało się w gronie mieszkańców oraz licznie przybyłych gości, którzy specjalnie na tę okazję odwiedzili Jelną. Wśród uczestników znaleźli się m.in. poseł na Sejm RP – Barbara Bartuś, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie – dh Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu – st. bryg. Artur Kloze, kierownik Delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu – Urszula Sroka, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego – Marek Pławiak oraz wójt gminy Gródek nad Dunajcem – Jarosław Baziak.

Jubileusz stał się również okazją do pokazania jedności i zaangażowania lokalnej społeczności. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele okolicznych jednostek OSP, poczty sztandarowe z terenu gminy oraz Orkiestra Dęta przy OSP Rożnów, która zadbała o uroczystą oprawę muzyczną wydarzenia.

Niezbędne wsparcie

Podczas uroczystości przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu przekazali promesy finansowe dla jednostek OSP działających na terenie gminy Gródek nad Dunajcem. Otrzymały je:

  • OSP Jelna – 5 tys. zł,
  • OSP Rożnów – 7 tys. zł,
  • OSP Przydonica – 8 tys. zł,
  • OSP Gródek nad Dunajcem – 15 tys. zł.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczno-rozrywkowa. Na scenie zaprezentowali się uczniowie oraz regionalny zespół Siennioki. Uczestnicy mogli także obejrzeć występ kabaretowy oraz pokaz strażacki przygotowany przez druhów. Zwieńczeniem dnia była zabawa taneczna przy muzyce zespołu Jurki.

Pełna fotorelacja poniżej.

fot. Gródek24.pl